18 Farklı Penguenin Yok Olma Riski ve Fotoğrafları

18 Farklı Penguenin Yok Olma Riski ve Fotoğrafları

PAYLAŞ

Nesli tükenme riski en yüksek olan tür hangisidir?

Dünyanın 18 penguen türünden 10’u yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Yaşadıkları yerleri ve karşılaştıkları tehditleri, resimleriyle keşfedin

İmparator Penguin kaybolmaya mı yöneliyor? (© Christopher Michel)
Alex Dale Tarafından

Güzel. İlham verici. Tehdit altında.

Protect A Penguin kampanyalarımızın ilk üçte biri kendini açıklayıcı niteliktedir. Çimento karıştırıcı kadar sert bir kalbe sahip olsanız bile, İmparator Penguen piliçinin soğuğa ya da Little Penguin’in canlı mavi tüylerinin bir flaşına bakması sizi bir yığın halinde eritmenizi garanti eder.

ilham vermek için mi? Bu gezegende penguenden daha çok sağ kalmayı temsil eden bir yaratık var mı? Yaşamları süresince, bu dikkat çekici kuşlar, dünyanın en zorlu deniz ortamlarında başarılı olmasına izin veren sayısız inanılmaz uyarlamalar geliştirdiler. Deniz suyu içebilir, -60 ° C (-76 ° F) gibi düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilirler ve inanılmaz çevik yüzücülerdir. Birçoğu sandığımızdan daha hızlı yüzebilir.

Fakat türlerin çoğu aynı zamanda tehdit altındadır. Penguenler ortamları için yoğun bir şekilde uyarlanırken, bu özellikleri geliştirebilmek için milyonlarca yıl uğraşmışlardır.İklim değişikliği ve doğanın değişimi penguenlerin yarısından fazlasını soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır.

Ancak nesli tükenmekte olanlar hangileridir ? 

BirdLife, IUCN Kırmızı Liste için dünyadaki kuşların statüsünün resmi değerlendiricileri olarak giriyor. BirdLife, tüm dünyadaki kuş türlerinin küresel durumunu değerlendirmek için düzenli olarak en yeni veriyi harmanlıyor ve gözden geçiriyor. 2016 kapsamlı Kırmızı Liste güncellemesi için, penguen güncellemeleri, Global Penguin Topluluğu tarafından finanse edilen bir çalıştayda yeni kurulan IUCN Penguin Uzman Grubunun (PSG) bilgi ve deneyimlerinden haberdar edildi. Her tür için tehlike düzeyi aralık, sayı ve düşüş hızı gibi kriterlere bağlı olarak gözden geçirildi ve güncellendi. : Yedi tehdit düzeyleri (ciddiyeti artan sırada) olan AZINDAN ENDİŞENİN , YAKIN TEHDİT , İNCİNEBİLİR , TEHLİKEDEKİ ,

Dünyanın 18 pengueni hakkında daha fazla bilgi edinmek için, nerede yaşıyorlar ve hangilerinin en çok tehlikede olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

AVUSTRALYA & YENİ ZELANDA (ALTIN ​​ÜRÜNLER)

Sarı gözlü Penguen Megadyptes antipodları

Tehdit durumu: Tehlike Altında

Kaç tane kaldı? 3,400

Eğlence gerçekleri: Maori adı ‘Hoiho’ ile de bilinir ve bu da ‘Gürültü bozulması’ olarak tercüme eder. Biraz taciz ederseniz, yuvasına çok yakın geldiniz, kulak çınlaması uyandıran trompet sizi neden hatırlatacaktır.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Kara adada, istilacı türler (doruz, güvercin, yırtıcı kedi) Güney Adası’nda predatörlerdir. Denizde, birçok kişinin balık ağlarında dolaştığı ve boğulduğundan şüpheleniliyor. Bu tehdit altındaki türlerin azalmasını engellemek için istilacı türlerin yok edilmesi programları ve bitki örtüsü restorasyon programları devam ediyor.

Snares Penguin Eudyptes robustus

Tehdit durumu: Hassas

Kaç tane kaldı? 63.000

Eğlenceli bir gerçek : Tepeli penguenin bu türü, Yeni Zelanda’nın 200 km güneyinde küçük bir ada grubu olan Snares Adalarından alınıyor. Bu tek gelişme alanıdır ve menzili çok küçük olduğundan, bir olay (fırtına veya yağ dökülmesi gibi), bu tür roketin tehlike durumunu Tehlikeli veya Kritik Olarak Tehlikeli olarak kolayca görebilir.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Snares Adaları, istilacı avcılardan arınmışken, aynı zamanda büyük bir kalamar balıkçılığının da bulunduğu, insanlarla yarışan türler getiriyorlar.

Royal Penguin Eudyptes schlegeli

Tehdit durumu: TEHLİKELİ YAKINDA

Kaç tane kaldı? 1.700.000

Eğlenceli bir gerçek: tepeli penguenler bir beyaz yüzü var çünkü içinde benzeri Kraliyet Penguen bazen Makarna penguen bir alt tür olarak kabul edilir.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Royal Penguin’in kara kökenli avcıları yok; Sadece Yeni Zelanda ve Antartika arasındaki yarım adada bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi olan Macquarie Adası’nın kayalık adasında doğar ve siyasi olarak Tasmania, Avustralya’nın bir parçası olarak görülür. Şu anda adada gelişmekle birlikte, sınırlı menzili, kirlilik, iklim değişikliği ve aşırı avlanma gibi gelecekteki tehditler hızla tırmanabilir anlamına geliyor.

 

Doğru püresi Penguen Eudyptes sclateri

Tehdit durumu: Tehlike Altında

Kaç tane kaldı? 150.000

Eğlenceli bir gerçek: Bir anime hayranı iseniz, bu kuşu pençelerine sahip olduğu göz önüne alındığında, Neon Genesis Evangelion karakterinden Pen Pen ile tanışacaksınız, bilimsel doğruluğun işareti değil.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Veri yokluğundan dolayı söylemek zor, ancak hızlı bir şekilde azaldığı için araştırmaları ve bulmak için araştırma yapılmalıdır. Yetiştirme alanları güvende olduğundan, muhtemelen denizde-muhtemelen okyanus ısınması veya balıkçılık rekabetinden- ortaya çıkar.

Küçük Penguen Eudyptula minor

Kaç tane kaldı? 469.760

Eğlenceli gerçeği: Sadece 33 cm’lik bu çarpıcı mavi kuş dünyanın en küçük pengueni. Yeni Zelanda’nın kentsel bölgelerinde, başkenti Wellington gibi koloniler kurulmuştur.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Küçük Penguen’in şehir hayatı için olağandışı zevki, bazı garip tehditlerle karşı karşıya olduğu anlamına gelir: Örneğin, bu büyüleyici kuşları arabalarla düzleştirilmemek için penguen geçiş işaretleri oluşturulmuştur.

Fiordland Penguin Eudyptes pachyrhynchus

 

Tehdit durumu: Hassas – Tehlike Altında

Kaç tane kaldı? 5500-7000

Eğlenceli bir gerçek: Little Penguen bazen Yeni Zelandalıların kapılarına bakılırken, South Island’ın uzak ve engebeli yağmur ormanlarına girip bu kaçınılmaz tür üzerinde gezi yapmanız gerekecek. Bir Maori tanrısından sonra yerel olarak Tawaki olarak da bilinir – mitolojiye göre Tawaki, “aşağılık giysilerini bir kenara atıp kendini yıldırıma giyene kadar” tanrı olduğunu anlamıyordu. Fiordland Penguin’in cıvata benzeri tepesine bir göz atın ve belki de benzerliğini göreceksiniz.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Sıçanlar ve hayvanat bahçeleri de dahil olmak üzere karada yaşayan memeliler, yumurta ve civcivleri öldürdükleri için önemli bir tehdittir. Kısmen bunun bir sonucu olarak ve kısmen bir kaçak gibi deniz felsefeleri yüzünden sadece on yılda% 30 geriledi.

 

GÜNEY OCEAN ADALARI (ÜÇ AYLIK)

Makarna pengueni Eudyptes krizolofus

Tehdit durumu: Hassas

Kaç tane kaldı? 10 milyondan fazla

Eğlenceli bir gerçek: Makarna Penguenler milyonlarca numaralandırılmış büyük yetiştirme kolonileri oluşturduğundan, şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu tür, komşularıyla birlikte düşme konusunda bir üne sahiptir. Bu ünlü kötü huylu tür, kısır gagalı güreşi ve salak çakıran savaşlarla toprak anlaşmazlığını çözüyor.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Kendi başlarına mı? Büyük sayılarına rağmen, bu penguenin geleceği çok uzaktır. Damızlık popülasyonlar, artan keçi popülasyonları, Macaroni üzerinde sadece avlanmakla kalmayıp, aynı zamanda üreme alanlarına erişimi engelleyerek koloni büyümesini de engellerken, istimlak kolonileri boyunca istilacı türler ve hastalık salgını azalmaktadır.

 

Güney Rockhopper Penguen Eudyptes krişokom

Tehdit durumu:   VULNERABLE

Kaç tane kaldı? 2,500,000

Gerçekten eğlenceli : Rockhopper Pengueni, şarkı farklılıkları, beslenme davranışları ve moleküler seviyede olduğu için 2008’de BirdLife tarafından Kuzey ve Güney olmak üzere iki ayrı türe ayrıldı.

Karşılaştıkları tehditler : Campbell Adası’ndaki ve Falkland’daki / Malvinas’taki gibi birkaç nüfus, 20. yüzyılda büyük çaplı uzun süreli nüfus çöküşleri yaşamıştır . İklim değişikliğinin yalnızca besin arzını değil aynı zamanda üreme kolonilerini fırtınanın fırtınaların sıklığını da etkileyen temel neden olduğuna inanılmakla birlikte, neden bu kadar açık değildir.

Kuzey Rockhopper Penguen Eudyptes moseleyi

 

Tehdit durumu: Tehlike Altında

 Kaç tane kaldı? bilinmiyor

Eğlenceli bir gerçek: Bunlar benzer görünüyor, ancak Kuzey ve Güney Rockhoppers’ı birbirinden ayırmanın kolay bir yolu var – Kuzeyde daha uzun ve daha dramatik “kaş kümeleri” var.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Bu nispeten yeni bölünmüş türlerin sayıları ve yetiştirme davranışları halen iyi bilinmemektedir ve izleme projeleri devam etmektedir. Küresel nüfusun% 85’i, Gough ve Tristan de Cunha’nın uzak adalarına kısıtlı olduğu için, petrol sızıntısı ve fırtınaların tek olayları, türlerin umutları üzerinde felaket oluşturabilir ve bu duruma da uğrayabilir.

AFRİKA 

Afrika Pengueni Spheniscus demersus

Tehdit durumu: Tehlikede

Kaç tane kaldı? 50,000

Aslında , Afrika’nın tek yerli pengueni türü, eşek benzeri çağrısı nedeniyle, Jackass Penguen olarak da bilinir.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Yumurta toplama, 1900-1930 yılları arasında hasat edilen 13 milyon yumurta ile tarihi bir tehdit haline geldi. 1960’lara gelindiğinde, nüfus sadece 300.000’e düşürüldü. Bu sayı, türlerin tercih ettiği yırtıcı ve hamsilere aşırı el koyması nedeniyle daha da düşmüştü. BirdLife Güney Afrika şimdi penguen ve avı yeniden kurmak için balık bakımından zengin suların yakınında yeni koloniler kurmaya çalışıyor .

ANTARCTICA (BEŞ TARIM)

 

İmparator Penguin Aptenodytes forsteri

Tehdit durumu: TEHLİKELİ YAKINDA

Kaç tane kaldı? 595000

Eğlence gerçekleri : En büyük, en ağır ve en ünlü penguen tür olan Emperor Penguin, Antarktika kış tutkunu sırasında yavruların sıcaklığını düşürebilecek kadar koruyacak yüzlerce kuşun bir araya geldiği türler oluşturmaya cesaret edebilen tek türdür. -60 ° C (-76 ° F) gibi düşük

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? İmparator Penguen nüfusu şu anda oldukça istikrarlı ancak iklim değişikliği projeksiyonları, deniz buzunun kalınlığındaki düşüşün uygun yetiştirme alanlarını bulmalarını zorlaştırması nedeniyle önümüzdeki nesiller boyunca% 20-29 oranında düşüş göstereceğini önermektedir.

 

Kral Penguen Aptenodytes patagonicus

Kaç tane kaldı? bilinmeyen

Eğlenceli gerçeği: 300 metrenin (1.000 feet) derinliklerine dalma kapasitesi. Kral Penguin, kalamar ve fener balıkları gibi biyolüminesan (ışık üreten) avını avlayarak bu derinliklerde yiyecek bulmayı başarır.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Yükselen deniz yüzey sıcaklığı yavaş yavaş bu türün çeşitliliğini güneye doğru sürüyor ve Hint Okyanusunda bazı kuzey kolonileri yemek için daha ileri gitmeye zorluyor.

 

Adélie Penguin Pygoscelis adeliae

 

Kaç tane kaldı? 7.580.000

Eğlence gerçekleri: Anakaradaki Antarktika’da ikamet eden yalnızca iki penguen türünün (büyük İmparator ile birlikte) biri. Cape Royds’daki Adélie kolonisi, Ross Adası, tüm dünyadaki en güneydeki kuş kolonisi.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Adélie sayıları artıyor olmasına rağmen, iklim değişikliğinden etkilenebileceği gösterilen türler aralıklarının sayıları buna göre düştüğünü gördü. Araştırma istasyonları ve turizmin yükselişi bazı üreme kolonilerini de rahatsız ediyor.

 

Gentoo Penguen Pygoscelis papua

 

Kaç tane kaldı? 774.000

Eğlenceli gerçeği: 36 km / s’lik (22 mil / saat) su altı hızlarına ulaşan tüm penguenler arasında en hızlı yüzücü.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Falkland Adaları / Las Malvinas kolonisinde toplanan yumurta tarihi bir tehdittir. Adalardaki petrol arama, turizmden kaynaklanan rahatsızlıklar gibi devam eden bir endişedir.

Chinstrap Penguin Pygoscelis antarcticus

 

Kaç tane kaldı? bilinmeyen

Eğlenceli bir gerçek: 2004’te bir New York zookeeper, bir çift erkek Chinstrap Pengueni’nin eşleştiğini ve bir kaya “açmaya” çalıştıklarını fark etti. Koruyucu, başka bir çiftten bir yumurtanın yerini aldı ve iki erkek tavşan içeriye püskürdü ve büyüttü – çocuk kitabında ölümsüzleştirilen bir hikaye ve Tango Üç Yapıyor.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Antarktika krili diyetlerinin büyük bir bölümünü içerir ve insanlar tarafından aşırı avlanma, kontrol edilmeden bırakıldığında gelecekte tehdit oluşturabilir. Güney Sandviç Adaları’ndaki büyük Chinstrap kolonilerine yakın bir zamanda yaşanan volkanik faaliyet, muhtemelen tehdit statüsünü yükseltmek için kuşları henüz bilinmeyen bir sayıda öldürdü.

 

AMERİKALAR (ÜÇ AYLIK)

 

Magellan Penguen Spheniscus magellanicus

 

Kaç tane kaldı? bilinmeyen

Eğlenceli bir gerçek: Bu onun filo Güney Amerika geçerken 1519 yılında kuş gördüm Portekizli kaşif Ferdinand Magellan, adını taşımaktadır. Yolculuk, Magellan’ın yolculuğu tamamlamak için yaşayamamasına rağmen, daha sonra dünyanın ilk başarılı devriye gezisi haline gelecekti.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? İklim değişikliğine ve balık ağlarında dolaşmaya ek olarak, petrol sızıntıları önemli bir ölüm nedeni – seksenli ve doksanlı yaşlarda, Arjantin sahilinde her yıl 20.000 kuşun öldüğü tahmin edildi. Özellikle Uruguay’ın ve Patagonya’nın kıyı bölgelerinde daha fazla ekstraksiyon yapılması düşünülürken, bugün hala kaygılanıyor.

 

Humboldt Penguin Spheniscus humboldti

 

Tehdit durumu: Hassas

Kaç tane kaldı? 32.000

Eğlence gerçekleri: Türleri keşfeden ilk (batı) kişiydi Prusya kaşifi Alexander von Humboldt’un adını veriyor. Kıtaya özgü birçok başka tür, Humboldt Kalemi ve daha az saygısızca Humboldt’un Domuz Köpek Kokusu da dahil olmak üzere kendisinden almıştır.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Neredeyse tehditler dolu bir ev: Aşırı balık tutma, iklim değişikliği, istilacı türler, yaşam alanı kaybı ve sömürü Humboldt’un sayılarını uzaklaştıracak şekilde birleştiriliyor.

 

Galapagos Penguin Spheniscus mendikül

Tehdit durumu: Çok Hassas

Kaç tane kaldı? 1.200

Eğlenceli bir gerçek: Galapagos takımadaları ekvatordan geçtiği için teknik olarak Kuzey Yarımküre’ye giriş yapacak tek penguen türüdür – ancak gaganın uzunluğu kadar.

Karşılaştıkları tehditler nelerdir? Başlıca iklim değişikliği. Dünyanın en nadir pengueni, besin kaynağı için okyanus akımlarının kaprislerine bağımlıdır. Uzun süredir devam eden sıcak deniz sıcaklıkları, kıtlıklara yol açtı ve geçmişte türlerin iyileşmesi için yıllar alan felaket nüfus çökmelerine yol açtı . Korku, yükselen küresel sıcaklıklar, bu açlıkların düzenliliğini artıracak ve onları tamamen yok edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.