Ana Sayfa Mimarlık Ekoloji Dergisi Akdeniz İklimi

Akdeniz İklimi

Akdeniz Bitki Örtüsü

Akdeniz ikliminde yazlar sıcak, kışlar ılıktır. En soğuk ayın sıcaklık ortalaması 10 °C, en sıcak ayın or- talaması 28 °C civarındadır. Yaz mevsiminin uzun, kış mevsiminin kısa olduğu bu iklim bölgesinde don olaylarına az rastlanır.

Adını Akdeniz’den alan bu iklim tipinin tipik özelliklerine Akdeniz kıyısındaki ülkelerin yanısıra Kaliforniya, Orta Şili, Kap bölgesi ve Güneybatı Avustralya’nın Güney-batı kısımında da bu iklim tipi etkilidir.

Akdeniz iklim bölgesi, yeryüzünün orta derecede yağış alan böl-
gelerindendir. Yıllık yağış miktarı 500 mm ile 1000 mm arasında değişir. Yaz aylarının kurak olduğu bu bölgelerde yıllık yağışın ortalama yarısı kışın düşer.

Akdeniz ikliminde doğal bitki örtüsü kızılçam ormanlarıdır. Bu ormanların tahrip edildiği yerlerde makiler görülür.

Maki, her mevsim yeşil kalan çalı ve ağaççıklardan oluşur. Makilerin de tahrip edildiği yerlerde garig adı verilen daha kısa boylu çalılar ortaya çıkmaktadır.

Akdenizde Yetişen Bitkiler

     Yaprak dökmeyen ağaçlar: defne defne, çam ve selvi
     Yaprak döken ağaçlar: çınar, meşe
 
     Meyve ağaçları: Zeytin, incir, ceviz ve üzüm gibi meyve ağaçları
     Çalılar: biberiye, Erica, Banksia ve chamise
     Çalılıklar: lavanta, adaçayı

Akdeniz Çevresindeki Yerel Rüzgârlar

Sirocco (Sirokko): Kuzey Afrika’dan Güney Avrupa’ya esen sıcak rüzgârlardandır (Harita 1.5.12). Afrika’nın kuzeyinde kuru olan bu rüzgârlar Akdeniz üzerinden geçerken nemlenir, Güney Avrupa kıyı- larına bazen yağış bırakır.

Hamsin: Sahra Çölü’nden Libya ve Mısır kıyılarına esen sıcak ve kuru bir rüzgârdır. Deri kuruması- na, solunumun güçleşmesine, insanların bitkin hâle gelmesine neden olur.

Samum: Arabistan Yarımadası’nda esen sıcak ve kuru bir rüzgârdır. Bitkilere zarar veren bu rüzgâr ülkemizi de etkilemektedir. Türkiye’de bu rüzgârlar sam yeli olarak bilinir.

Mistral: Fransa’nın Massif Central (Masif Santral) dağlık alanında aşırı soğumuş havanın, sıcak Akdeniz kıyılarına inmesiyle oluşan soğuk bir rüzgârdır. Daha çok kışın ve ilkbaharda eser.

Bora: Orta Avrupa’nın yüksek dağlarındaki soğuk havayı Adria Denizi kıyılarına taşıyan soğuk bir rüzgârdır.

Krivetz (Kriviç): Romanya’da ve Aşağı Tuna Ovası’nda kuzeybatıdan esen soğuk bir rüzgârdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

10 − altı =