Ana Sayfa Ağaç Türleri At Kestanesi Yetiştiği Yerler ve Özellikleri

At Kestanesi Yetiştiği Yerler ve Özellikleri

At kestanesi ilk olarak 16. yüzyılda Türkiye’de keşfedilmiştir. 300 seneye kadar yaşayabilirler ve 40m. uzunluğa erişirler. Peyzaj mimarlığının önemli ağaçlarından birisindir. Bahçelerde, parklarda, caddelerde ve kırsal alan tasarımlarında kullanılabilir.
YETİŞTİĞİ YERLER
At kestanesi Türkiye’de orman oluşturmaz Dağınık halde yetişir.
YAPISI
Olgun odunlu ağaçlar grubundandır. dağınık gözeneklidir. Gözenekleri ve ışınları çıplak gözle görünmez. Yıl halkaları eş yapılı ve az belirgindir. Yapısı düz çizgili olduğundan karışık damar deseni yapmaz.
RENGİ
At kestanenin rengi açık sarı ile açık kahverengi arasındadır.
ÖZELLİKLERİ
Gevşek yapılıdır. Yumuşak ve az esnektir. Kolay kırılır. Sürtünme, aşınma, vurulma gibi fizik etkilerine dayanımı zayıftır. Zor yarılır. Kolay işlenir. Az çalışır. Feğişen hava koşullarında dayanıklı değildir. Çabuk çürür. Burk büyüme, atkestanesinde sık görülen bir doğal kusurdur. Bünyesinde tonen vardır. Bu yüzden iyi boyanır. İyi verniklenir.
AĞIRLIĞI
Hava kurusu özgül ağırlığı 0.55 gr/cm3 tür.
KULLANILIŞI
Yapılarda kapıların iç bölümlerinde, mobilya alanında körağaç olarak, iri desenli torna ve oymalı işlerde, piyano ve kut yapımında kullanılır.
PİYASADA BULUNUŞU
Masif ve kaplama halinde piyasa sürülür. Masifi gövde boyutlarına göre kesilerek satılır. Azda olsa kaplama halinde de satılır.
İNGİLİZCE GENEL KULLANIMI
Horse Chestnut

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 − 1 =