Ana Sayfa Doğa&Çevre Çevre Kirliliği Avustralya’da Atık Maskelerin Geri Dönüşümü

Avustralya’da Atık Maskelerin Geri Dönüşümü

Covid-19 sürecinde aktif olarak kullanılan maskeler...

 

Üniversite Öğrencilerinden Atık Maskelerin Geri Dönüşümü ile Sürdürülebilir Yaşama Katkı Sunan İcat

 

geri dönüştürülen maskelerden elde edilip inşaat sektöründe kullanılan moloz (rmit.edu.au)

Covid-19 kaynaklı atıkların üstesinden gelmek, hem canlıların hem yeryüzünün geleceği için hayati önem arz ediyor. Küresel pandeminin neden olduğu atıklara karşı tek kullanımlık yüz maskelerinin geri dönüşümünü sorgulamak ülkelerin, toplumların ve bireysel olarak her kişinin çevre, gelecek nesiller ve gezegen için sorumluluğu.

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’nden araştırmacılar, salgının sebep olduğu atıklardan tek kullanımlık maskelerin nasıl geri dönüştürülebileceğine dair çalışma yaptılar. Çalışmaları geri dönüştürülmüş yüz maskesi malzemesini iki şeritli yolda sadece bir kilometre yapmak için kullanmak üzere 3 milyon maske sarf edileceğini ve 93 ton atığın çöp alanlarında yığılmasını önlediğini göstermekte.

RMIT Üniversitesi, parçalanmış, atık haline gelmiş eski ve tek kullanımlık medikal yüz maskeleri ile moloz karışımı sayesinde yeni yol yapım malzemesi ürün elde ettiklerini duyurdular. İnşaat mühendisliği güvenlik standartlarını karşılayan yeni, geri dönüştürülmüş ürünler analizlerden geçirildi. Analiz, yüz maskelerinin, yolların ve kaldırımların alt katmanlarında kullanılması için tasarlanmış olup güç eklemeye yardımcı olduğunu göstermekte.

Science of the Total Environment dergisinde yayınlanan çalışma, tek kullanımlık yüz maskelerinin inşaat sektöründe değerlendirilmesi için potansiyel ilk çalışmadır.

Tek kullanımlık maskelerden mühendislik faydaları sağlandığının keşfi salgın sürecinde oluşan atıl ve tekrar kullanılmayan ürünlerin geri dönüştürülmesinde yeni inovasyonlar ve projeler geliştirilmesine de kapılar açacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

on altı − dokuz =