Ana Sayfa Doğa&Çevre Çevre Kirliliği Avrupa’nın Havası En Kirli Şehirleri Türkiye’de

Avrupa’nın Havası En Kirli Şehirleri Türkiye’de

Avrupa’daki Havası En Kirli 10 Şehirin 8’i Türkiye’de.

(DSÖ) Dünya Sağlık Örgütü’nün PM 2,5 verilerine (çapı 2,5 mikron ve altında olan partikül madde) dayanarak yaptığı çalışmaya göre dünyanın en kirli şehirleri Hindistan ve Çin’de yer alırken, Avrupa’da ise hava kirliliği konusunda Türkiye’deki şehirler ön plana çıktı.

(***Türkiye’deki bir çok internet sitesi Batman ile Bartın’ı karıştırarak Tükiye’nin havası en kirli ili olarak Bartın’ı yayınlamıştır.*** )

Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 kent arasında, Türkiye’den 8 kent yer alıyor. Avrupa’daki havası en kirli 2. şehir Batman, 3 şehir ise Hakkari.  Bu şehirleri, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta izliyor. İlk ona giren diğer kentler ise Makedonya’daki Tetevo şehri ile Bosna Hersek’teki Tuzla şehri.

Yapılan araştırmalar, hava kirliliğinin dolaşım ve sinir sistemi üzerinde kalıcı hasarlar verdiğini ortaya çıkartıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre PM 2.5’in yıllık ortalamasının 10 μg/m3 daha yüksek olması  solunum, dolaşım ve sinir sistemi üzerinde yıkıcı hasarlar bırakıyor.

Mega Şehir İstanbul’da Avrupa’nın 10 kirli şehiri arasında yer almasa da, hava kalitesi tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda görünüyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, İstanbul’da PM 2.5 yıllık ortalaması 33 μg/m3 seviyesinde seyrediyor. Bu durum İstanbulluların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

dokuz − dört =