Ana Sayfa Mimarlık İlham Veren Tasarımlar COBE + Vilhelm Lauritzen’ın Varolan Endüstriyel Yapıyı Kopenhag’da Konut Projesine Uyarlaması

COBE + Vilhelm Lauritzen’ın Varolan Endüstriyel Yapıyı Kopenhag’da Konut Projesine Uyarlaması

Danimarkalı COBE ve Vilhelm Lauritzen Mimarlık firmalarının tasarladığı ‘Krøyers Plads’ tamamlandı. Keskin kenarları ile dikkat çeken yapı Kopenhag limanının tam kalbinde kraliyet tiyatrosunun tam karşısında yer alıyor. 300 yıllık endüstriyel depolarla komşu olan bu birinci sınıf yer, seri şekildeki üç adet beş katlı katlanmış çatılı konut blokları ile odak noktası olmuştur. Bu özellik, nihai olarak, bağlamsal açıdan yeni ve eski arasında bir bağ oluşturmaya dayanır.

Fotoğraflar rasmus hjortshøj – coast http://coastarc.com/


Bu modern yorum, üç apartman bloğunda toplam 105 adet daire Kopenhag depolarını selamlamaktadır. COBE ve Vilhelm Lauritzen Mimarlık birlikte sempatik bir yaklaşım izledi ve limanlara bakan duvarlar, yükseklik, malzeme ve ağır ifade de dahil olmak üzere eski depoların önemli özellikleri tercüme edildi. 
Konum bağlamına ve halkın katılımına vurgu yapılmasının yanı sıra sürdürülebilir ilkeleri izleyerek konutların geliştirilmesine odaklanılmıştır. Bu binalar inşaat sırasında çevresel, sosyal, ekonomik ve kaynak odaklı ihtiyaçları karşıladı.

Bu yaklaşım eski endüstriyel yapıların en önemli özelliklerini yeniye aktarmaktır.

Her binanın zemin katı restoranlara, süper markete veya farklı fonksiyonları olan dükkanlara açılacak. Çevredeki manzara ahşap bir sahil şeridi ile kaplanmıştır ve yaz aylarında yapının sakinleri ve şehrin yerlileri için popüler bir mekan haline gelecektir. Genel olarak, krøyers pladlarının ve tesislerin site içindeki planlanması bir zamanlar terk edilmiş alanı canlandıracak ve Kopenhag liman cephesini daha da karakterize edecektir.

Proje Kopenhag limanının kalbinde yer alıyor.

‘Başlangıçtan beri,  biz dünyada ilk Nordik çevreye-zararsız etiketli konut yapıları yapacağımıza karar vermiştik.Bu Nordik çevreye zararsız yapı yüksek standartlarda sürdürülebilir olmalıydı – hem çevresel hem de yapısal açıdan. “ diyor Thomas Scheel, Vilhelm Lauritzen Mimarlığın ortağı.

Projenin konumu ve projeye kamuoyu katılımını vurgulamanın yanı sıra, projede sürdürülebilir prensiplerine odaklanılmıştır.
Zemin katta restoran ve dükkanlar yer alacak.

 

Bu yer, uzun Danimarka yaz günlerinde çok popüler olacak.
Proje 3 adet beş katlı konut bloğundan oluşuyor. Toplamda 79m2 den 250 m2 ye kadar farklı alanlarda 105 daire bulunuyor.
Dairelerden suyu görmek mümkün.
Cephe malzemesi seçimi endüstriyel yapılara gönderme içeriyor.
300 yıllık endüstriyel yapılar ile yeni yapı arasındaki ilişki Kopenhaglıların talep ve kısıtlamalarına dayanıyor.
Vaziyet Planı
Kesit
Daire Planı

Kaynaklar:

http://www.designboom.com/architecture/cobe-vilhelm-lauritzen-kroyers-plads-copenhagen-harbor-housing-project-01-13-2016/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

17 − on üç =