Ana Sayfa Sürdürülebilirlik Değişen Gezegenimiz İçin Devrim Niteliğinde 10 Yeşil Teknoloji

Değişen Gezegenimiz İçin Devrim Niteliğinde 10 Yeşil Teknoloji

Kuraklık, iklim değişikliği ve gıda sıkıntısı gibi sorunların yaşandığı bu dönemde, çevresel öncüler; dünyanın en acil sorunlarından bazılarının, teknolojik ilerlemelerle başa çıkılmasına yardımcı olmak adına güçlerini birleştirdiler.

[the_ad id=”2668″]

İşte tüketim gezegenimizde devrim yaratma potansiyeline sahip olan 10 gelişen teknolojimiz! Bazıları şu anda gelişim aşamasındalar ve bazıları toplumda tutunacak daha büyük bir zemin kazanmaya çalışıyor. Fakat hepsi dünyanın karşı karşıya bulunduğu bazı gerçek mi gerçek tehditlere umut verici çözümler sunuyor.

https://www.math.hmc.edu/conferences/2010/
https://www.math.hmc.edu/conferences/2010/

Dikey Tarım

Modern tarımın geleceği iç mekanlarda bulunabilir, hem de çok iyi bir şekilde. Dikey çiftlikler; bitkileri yapay ışık altındaki büyük, çok katlı binalarda, hidrofonik (topraksız) olarak yetiştirir. Mahsuller, birbirinin üstüne istiflenebilir ve geleneksel tarım yöntemlerinden çok daha hızlı bir şekilde büyür.

Bazı savunucular, ürün arazilerinin yetersiz kalması ve patlayan nüfusun daha fazla yiyecek talebi artarken, bu yeni teknolojinin 2050 yılı gibi kısa bir sürede norm haline gelebileceğini savunuyorlar. Dikey çiftlikler, kısa sürede tarlalardan 100 kat daha üretken olabilir ve tüm ürünler doğal kapsadıkları çevrenin doğallığı nedeniyle organik olarak yetiştirilir.maxresdefault

Yeşil Defin

Tabii, hayatta olduğunuz sürece istediğiniz kadar yeşil olabilirsiniz, fakat öldükten sonra çevreye ne gibi bir etkiniz olacak? Yepyeni bir sürdürülebilir mezarlar pazarı, hâlihazırda kullanılan karbon yoğun ve kimyasal dolu yöntemlerle mücadelede bir çığır açtı.

mushroom-deathsuit

 

Artık bir “mantar ölüm takımından” (mushroom death suit) biyolojik olarak parçalanabilir mumyalamasız bir tabuta kadar her şeye gömülebilirsiniz. Çok daha yaratıcı başka bir yaklaşım ise küllerinizi alır ve onları mercan ekosistemlerini onarmanıza yardımcı olabilecek “resif toplarına” koyar. Yeraltı dünyası senin istiridyen!

Daha İyi Aydınlatma

Aydınlatma geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde büyük yol kat etti. ABD hükümistock_000004323642xsmalleti 2014 yılının başında, çok fazla enerji tüketen ampulleri kompakt flüoresanlar ve LED’ler lehine yasakladı.

Fakat en heyecanlı olan şey bu yeni aydınlatma teknolojilerinin uygulanması. LED’ler, Afrika’nın gelişmekte olan bölgelerindeki sıtmanın büyük ölümcül durumuna karşı potansiyel bir silah olarak adlandırıldı. Ve yeni nesil LED teknolojisi, yukarıda bahsedilen dikey tarımın kök salmasına yardımcı oldu.

Yaygın Gübrelendirme

Amerikalılar bir şeyleri çöpe atma konusunda korkunçturlar. ABD’de ortalama bir kişi günde yaklaşık 2 kilo çöp üretiyor ve bunun yalnızca üçte birini geri dönüştürüyor.greencartAncak Çevre Koruma Bürosu, insanların çöp bidonlarına ne attığı konusunda daha az özgür olması durumunda, çöplerin en az %75’inin geri dönüşüm ve gübre tesislerine yönlendirilebileceğini tahmin ediyor.

Birçok şehir, atıkların azaltılması ve gıda maddelerinin çöp sahalarından uzak tutulmasına yardımcı olmak amacıyla kapsamlı gübrelendirme ve geri dönüşüm programlarını başlatmıştır. Bu yılın başlarında, gübrelendirmeyi artırmak için Seattle, gıda ve yiyecek atıklarını çöp kutusuna atmayı yasakladı.

Piller

Ella Musk’ın Teslası, 2017 yılı içerisinde 500.000’e yakın elektrikli otomobile yetecek kadar lityum-iyon pil tedarik edecek büyük bir fabrika kurmayı planladığını

Composition with alkaline batteries. Chemical waste
Composition with alkaline batteries. Chemical waste

açıkladı. Ayrıca şirket, güneş enerjisi, elektrik santralleri ve işlerindeki enerjiyi depolayacak bir dizi yeni şarj edilebilir pillerin duyurusunu yaptı. Bunlar “sabit depo iPad’i” olarak adlandırıldı.


Evde Yenilenebilir Enerji

Yenilenebilir enerjilerden bahsetmişk
en, güneş enerjisinin düşen maliyeti, günlük ev sahiplerinin çatılarına güneş panelleri takmalarını daha ödenebilir ve uygun hale getirmiştir. Güneş enerjisi, 1970 yılında Watt başına yaklaşık 150 $ iken bugünkü birim fiyatı 60 cent ten daha düşüktür.solar-panel-home

Fakat ABD hala diğer ülkelerin gerisinde kalıyor. Amerikalılar bugüne kadar yaklaşık 600.000 ev ve işyeri üzerinde güneş enerjisi sağlayan tertibat kurdular. Fakat Almanya gibi yerlerde verim kapsamı çok daha fazladır. Ülke, geçen yılın bir gününde, enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 75’ini yenilenebilir kaynaklardan üretebildiği bir noktaya ulaştı.

Açık Deniz Rüzgâr Enerjisi

Yenilenebilir enerjinin son büyük engellerinden biri, sahilin hemen yakınoffshore-windında bulunan ve sürekli sabit yeşil enerji üretebilen deniz rüzgâr türbinleri.

Cape Rüzgârı, ABD kıyılarındaki ilk açık deniz rüzgar dizilimi ol
arak takdir gördü. Ancak, milyarlarca dolarlık projenin bir dizi germany-tendering-model-will-determine-future-industry-developmentfinansman engeli bulunmakta ve çiftliğin geleceği de şüpheli. Diğer ülkel
er; Japonya’nın 2011 nükleer felaketinin yaşandığı alan yakınlarında bulunan Fukushima kıyılarında yüzen türbinler ve İskoçya’da kurulan ve Donald Trump’ın öfkesini üzerine çeken bir rüzgâr çiftliği gibi gelişmelerle bu alanda daha başarılı oldular.

Yeniden Kullanılabilir Roketler

Başka bir Musk şirketi olan SpaceX, kullanılabilir roketlerle uzay keşif oyununu yenilemeye ve “Star Trek” fantezilerimizi tekrar körüklemeye çalışmaktadır.

Roketler herkesin de bildiği üzere çok pahalıdır ve Musk, uzun süredir uzay yolculuğunun maliyetini 100 kat azaltabileceğini söylediği tekrar kullanılabilir mekikleri uzun zamandır savunmaktadır. SpaceX, ilk üç test uçuşunda bazı sorunlar yaşadı, ancak Musk’ın iniş yapması bir an meselesi.

india-reusable-rocket-1024x713

Kuraklığa Dayanıklı Mahsul

Kaliforniya’daki kuraklık hala şiddetlenirken, pek çok çiftçi fazla su tüketen tarlalarının geleceğinden endişe ediyor. Ev sahiplerine uygulanan yaygın su kesintilerine rağmen, tarım, Vali Jerrydrought-sub-salinity-drought Brown’ın kuraklık mücadele eden direktiflerinden etkilenmedi.

Mahsulleri ülkenin daha az kavrulmuş alanlarına taşımak her zaman elverişli olmaz, ancak çiftçiler bunun yerine; daha az su ile beslenebilen, genetiği değiştirilmiş, dayanıklı tohumlar gibi kuraklığa dayanıklı bitkiler dikebilirler.

(Daha Ucuz) Yeşil Araçlar

are-green-cars-really-the-way-of-the-future2

Evet, çoğumuz caddenin karşısında bir Tesla Model S’ye hayran olabiliriz, ancak 70.000 $ ‘lık başlangıç fiyatı hala aşırı derecede yüksek. Tesla, Mayıs ayında kullanılmış elektrikli araç satmaya başladı ancak diğer şirketler mücadeleye girmek için kaşınıyorlar.

Tesla, yeşil otomobillerin etrafındaki yenilikleri artırmaya yardımcı olmak amacıyla başkalarının patentlerine erişmelerine izin verdiğini söyledi ve BMW, Model S.’den neredeyse 30.000 doların altında fiyatlarla başlayan elektrikli araçları üretmeye başladı.

 

Orjinal Kaynak:http://www.huffingtonpost.com/2015/05/07/green-technology_n_7208264.html?utm_hp_ref=green-technology

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

4 × 3 =