Ana Sayfa Mimarlık Diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Pek çok hastalığın ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığını belirterek, halk arasında ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen pek çok yanlış uygulama olduğunu biliniyor.

Diş Hekimi 1Eşkar, yalnızca “diş ağrısı” olarak adlandırılan belirtilerin bile temelde bazı önemli tıbbi ve psikolojik sorunların habercisi olabileceğine işaret etti.

bartin-dis-cene-cerrahisi

DİŞ HEKİMİ RECEP EŞKAR, GENEL SAĞLIĞIMIZI BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLEYEN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER HAKKINDA ŞU BİLGİLERİ VERDİ:

10SERT DİŞ FIRÇASI KULLANMAK DİŞLERİ BEMBEYAZ YAPAR

YANLIŞ! ÇÜNKÜ ÖNEMLİ OLAN FIRÇANIN SERTLİĞİ DEĞİL, FIRÇALAMA TEKNİĞİDİR. DİŞ FIRÇASI, SENTETİK KILDAN YAPILMA OLMALIDIR. UÇLARI DÜZGÜN SONLANMALIDIR. SERT FIRÇALAR DİŞ ETİNİ TAHRİŞ EDER, DİŞLERİMİZİN MİNESİNE ZARAR VERİR VE DİŞLERDE HASSASİYET OLUŞTURUR. UÇLARI DÜZGÜN SONLANMALIDIR. FAZLA SERT FIRÇALAR DİŞ ETİNİ TAHRİŞ EDER. FIRÇA KILLARI AŞINIR AŞINMAZ (ORTALAMA 6 AYDA BİR) MUTLAKA DEĞİŞTİRİLMELİDİR.

9HAMİLİKTE DİŞ KAYBI OLMASI ÇOK NORMALDİR, ANNE ADAYLARI DİŞ KAYBI YAŞAYABİLİR

YANLIŞ! “HER ÇOCUK BİR DİŞ GÖTÜRÜR” DÜŞÜNCESİ NE YAZIK Kİ ÜLKEMİZDE YAYGIN BİR KANIDIR. ANCAK BU DOĞRU DEĞİLDİR. AĞIZ BAKIMLARINI DOĞRU VE DÜZENLİ YAPAN BİR ANNE ADAYI İÇİN BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

8HAMİLELİKTE DİŞ TEDAVİSİ YAPTIRMAK BEBEK İÇİN SAKINCALIDIR

YANLIŞ! HAMİLELİĞİN HER DÖNEMİNDE ACİLİYET GEREKTİREN DİŞ TEDAVİLERİ YAPILABİLİR, BEBEĞE BİR SAKINCASI YOKTUR.

7ÇOÇUK DİŞLERİ İĞNE İLE ÇEKİLİRSE BİR DAHA ÇIKMAZ

YANLIŞ! SÜT DİŞLERİ 6’NCI AYDAN BAŞLAR 3 YAŞINA KADAR DEVAM EDER. KALICI DİŞLER İSE 6 YAŞINDA ÇIKMAYA BAŞLAR VE 12-13 YAŞLARINDA TAMAMLANIR. BURADA ÖNEMLİ OLAN HANGİ DİŞİN ÇEKİLDİĞİDİR, DİŞİN İĞNE YA DA BAŞKA BİR ŞEY İLE ÇEKİLMESİNİN ÖNEMİ YOKTUR.

6SÜT DİŞLERİNİN YERİNE DAHA SONRA KALICI DİŞLER GELECEĞİNDEN SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMİ YOKTUR

YANLIŞ! SÜT DİŞLERİNİN EN ÖNEMLİ GÖREVİ ÇOCUĞUN DÜZGÜN BESLENMESİNİ SAĞLAMAKTIR. KONUŞMANIN DÜZGÜN GELİŞİMİ DE SÜT DİŞLERİNE BAĞLIDIR. SÜT DİŞLERİ KAPLADIKLARI ALANLA KENDİLERİNİN YERİNE GELECEK OLAN KALICI DİŞLER İÇİN YER TUTMAKTADIR. BU NEDENLERLE SÜT DİŞLERİ ÇOK ÖNEMLİDİR.

5BİR KEZ DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ YAPTIRDIKTAN SONRA HER ZAMAN YAPTIRMAK GEREKİR

YANLIŞ! DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİNDE DİŞ YÜZEYİNE AİT OLMAYAN MADDELER (PLAK, DİŞ TAŞI) TEMİZLENİR. DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ YAPTIRMAYAN BİR KİŞİ DİŞLERİ ÜZERİNDE BİRİKEN DİŞ TAŞLARINI FARK EDEMEZ ANCAK TEMİZLİK YAPTIRDIKTAN SONRA BİRKAÇ GÜN FIRÇALANMAYAN DİŞLERDEKİ DEĞİŞİM HEMEN GÖZE ÇARPAR. YANİ DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ YAPILMIŞ YA DA YAPILMAMIŞ OLSUN AĞIZ VE DİŞ BAKIMI YAPILMADIĞI SÜRECE DİŞ TAŞLARININ OLUŞUMU KAÇINILMAZDIR.

4ÇAPRAŞIK DİŞLER ANCAK KÜÇÜK YAŞLARDA DÜZELEBİLİR

YANLIŞ! ÇAPRAŞIK DİŞLER HER YAŞTA DÜZGÜN HALE GETİRİLEBİLİR. TEL TEDAVİSİ HER YAŞTAN KİŞİYE UYGULANACAĞI GİBİ, TEL TEDAVİSİNİ ESTETİK BULMAYAN HASTALAR GÖRÜNMEYEN TELLER SAYESİNDE DÜZGÜN DİŞLERE SAHİP OLABİLİRLER.

3DİŞLERİ FIRÇALARKEN DİŞ ETLERİNİN KANAMASI NORMALDİR

YANLIŞ! DİŞLERİ FIRÇALARKEN DİŞ ETİ KANAMASI NORMAL BİR DURUM DEĞİLDİR VE DİŞ ETİ İLTİHABININ EN ÖNEMLİ BELİRTİSİDİR. VAKİT KAYBETMEDEN DİŞ HEKİMİNE BAŞVURULMASI GEREKMEKTEDİR.

2AĞRIYAN DİŞE ASPİRİN KOYMAK GEREKİR

YANLIŞ! ASPİRİN AĞRI KESİCİDİR ANCAK ETKİSİ AĞIZ YOLU İLE ALINIP KANA KARIŞINCA ORTAYA ÇIKAR. DİŞİN ÜZERİNE KONULAN ASPİRİN AĞRINIZI DİNDİRMEDİĞİ GİBİ, ISTIRABINIZI DA ARTTIRIR. ÇÜNKÜ DİŞ ETİNİZDE YARA AÇAR.

1AĞIZ KOKUSU HERKESTE OLUR VE GEÇMEZ

YANLIŞ! DİŞ ÇÜRÜKLERİ, DİŞ ETİ HASTALIKLARI, AFTLAR, UYUMSUZ VE KÖTÜ KULLANILAN PROTEZLER VE AĞIZ KURULUĞU, SİNDİRİM SİSTEMİ İLE İLGİLİ RAHATSIZLIKLAR, BADEMCİK İLTİHAPLANMALARI SONUCU MEYDANA GELEBİLİR. AĞIZ KOKUSUNUN ASIL NEDENİ OLAN YUKARIDA SAYILAN HASTALIKLARIN TEDAVİSİ YAPILDIKTAN SONRA AĞIZ KOKUSU ÖNLENEBİLİR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

13 − 6 =