Ana Sayfa Doğa&Çevre Hayvanlar Dramatik Savaş Adamı, En İyi “Okyanus Sanatı” Fotoğraf Ödülünü Aldı

Dramatik Savaş Adamı, En İyi “Okyanus Sanatı” Fotoğraf Ödülünü Aldı

Fotoğrafçılığın her dalında olduğu gibi su altında da her yıl bir çok ödül sahiplerini bulmaktadır. Bu ödüller arasında hatırı sayılır değerde olan Okyanus Sanatı Sualtı Fotoğraf Yarışması bu yıl Sualtı Fotoğraf Rehberi’nin organizatörlüğünde 6. defa sahiplerine verildi.

En iyi derecede kazanan fotoğraf, Matty Smith tarafından Avustralya’nın Bushrangers Körfezi’nde çekilen karanlıkta süzülen Pasifikli bir savaşçının, Physalia urticilusun oldu. Smith’in ‘Blue Lasso’ olarak isimlendirdiği geniş açıda çekilmiş bu fotoğrafda yalnız Pasifikli savaşçının ölümcül dokunacının suyun altında kemente benzeyen bir “O”ya dönüşmesini görmekteyiz. Sinoforlar takımına üye olan bu canlı bir hayvan türü gibi görünmesine rağmen aslında birkaç polipin bir araya gelmesiyle oluşan yalnız bir organizmadır.

Smith ise o an için şöyle söylemektedir; “Poliplerin bir araya geldiği o an nadir anlardan biriydi ve ben çok özel bir şeye tanık olduğumu biliyordum”.

Matty Smith
“Blue Lasso”

Yarışmada ödül alan diğer fotoğraflara Sualtı Fotoğraf Rehberi’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: http://www.uwphotographyguide.com/2016-ocean-art-contest-winners http://www.livescience.com/57439-man-of-war-wins-ocean-art-photography-contest.html

Çeviri: Nilay Nida Can

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × 5 =