Dünya üzerindeki göç hareketlerini gösteren bu interaktif harita, Metrocosm oluşumuna bağlı olarak Max Galka tarafından geliştirilmiştir ve 2010-2015 arası gerçekleştirilen tüm göç hareketlerini göstermektedir. Bu harita, 2010 ile 2015 yılları arasında gelinen ülkeye ve varış ülkesine göre tahmini net göçü (girişler eksi çıkışlar) göstermektedir.

[the_ad id=”2653″]

Mavi daireler pozitif göçü ifade ederken, kırmızı alanlar negatif göç hareketini yani göç veren yerleri ifade etmektedir. Ayrıca her sarı nokta 1000 kişiyi gösterir. Bölgelere daha detaylı bakmak için dairesel alanlara tıklamak yeterli olacaktır. Böylece şehir ölçeğinde de göç hareketlerini gözlemleyebiliriz.

Özellikle son zamanlarda gerek dünya politikası gerek doğal afetlerle olsun uluslararası göçler her açıdan ilgi odağı olmuştur. Ülke ekonomileri, kent planlamaları hatta yaşam biçimleri de bu göçlerle değişime uğramaktadır. Bu açıdan bakıldığında dünyadaki göç hareketlerinin kolaylıkla izlenebildiği bu harita, interaktif olmasının verdiği avantaj ile hem kent hem ülke bazındaki göç planlamalarına da ışık tutabilecek bir kapasiteye sahiptir.

Kaynaklar:

http://metrocosm.com/global-immigration-map/

http://www.archdaily.com/803793/this-interactive-map-shows-the-worlds-recent-migration-patterns

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18 + 3 =