Ana Sayfa Bilim Uzay Yolculukları Dünya’ya Benzeyen 7 Yeni Gezegen Keşfedildi!

Dünya’ya Benzeyen 7 Yeni Gezegen Keşfedildi!

Dünya’dan yaklaşık 40 ışık yılı (235 trilyon mil) uzaklıktaki gezegen sistemi, Kova takımyıldızı gezegenimize nispeten yakın olarak konumlanmaktadır.

Güneş sistemimizin dışında bulundukları için bu gezegenler bilimsel olarak dış gezegenler olarak bilinirler.

Bu Expoplanet sistemi, Şili’de Geçiş Gezegenleri ve Küçük Teleskopu (TRAPPIST) olarak adlandırılan TRAPPIST-1 olarak adlandırılır.

Mayıs 2016’da TRAPPIST kullanan araştırmacılar, sistemde üç gezegen keşfettiklerini açıkladı.

Spitzer, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskopu da dahil olmak üzere yer yer çok sayıda teleskopun yardımıyla bu gezegenlerin ikisinin varlığını doğruladı ve beş tane daha keşfetti ve sistemdeki bilinen gezegen sayısını yedi’e çıkardı.

Yeni sonuçlar Çarşamba günü Nature(Doğa) dergisinde yayınlandı ve Washington’daki NASA Karargahı’ndaki bir haber bülteninde açıklandı.

Spitzer verilerini kullanan ekip, yedi gezegenin boyutlarını tam olarak ölçmüş ve yoğunluğunun tahmin edilebilmesi için altı tanesinin kitlelerinin ilk tahminlerini geliştirmiştir.

Yoğunluklarına dayanarak, TRAPPIST-1 gezegenlerinin üçüde kayalık olabilir.

Daha fazla gözlem sadece suyun zengin olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmaz, aynı zamanda yüzeylerinde sıvı su olup olmadığı da ortaya çıkar. Yedinci ve en uzaktaki dış gezegen kütlesi henüz tahmin edilemedi.

Bilim insanları buz gibi, “kartopu benzeri” bir dünya olabileceğine inanmaktadır, ancak daha fazla gözleme ihtiyaç duyduklarını belirtmektedirler.
Gazetenin baş yazarı ve Liege Üniversitesi’ndeki TRAPPIST  araştırmasının baş araştırmacısı Michael Gillon, “TRAPPIST-1’in yedi harikası, bu tür yıldızların etrafında dönmüş bulunan ilk Dünya boyutundaki gezegenlerdir” Belçika. “Potansiyel olarak yaşanabilir, Dünya ölçeğinde olan dünyaların atmosferlerini araştırmak için henüz en iyi hedef” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

on dokuz − on dört =