Home Tree Species Acacia Tree Features and Where It Grows

Acacia Tree Features and Where It Grows

Akasya Ağacı Hakkında Bilgi

Akasya, Türkiye’nin belirli bölgelerinde doğal olarak orman oluşturmayan bir ağaç türüdür. Genellikle dağınık olarak, ağaçlandırma alanlarında ve parklarda yetiştirilmektedir. Akasya, aynı zamanda Türkiye’de sıklıkla süs ağacı olarak da tercih edilmektedir.

Yetiştiği Yerler

Akasya ağacı, Türkiye’nin bazı bölgelerinde doğal olarak yetişmez. Genellikle ağaçlandırma alanlarında, parklarda ve özel bahçelerde yetiştirilmektedir.

Yapısı ve Özellikleri

Yapısı: Akasya, göbek odunlu ağaçlar grubuna aittir. Dış odunu dar, iç odunu geniştir. Yıl halkaları belirgin ve çember gözeneklidir. Öz ışınları özkesitte parlak bir görüntü verir. İlkbahar dokusunu oluşturan gözenekleri iridir, sonbahar dokusu ise ince gözenekli ve koyu renklidir.

Rengi: Dış odunu açık sarımsı beyaz, iç odunu geniş ve sarımsı yeşildir. Zamanla havada rengi değişerek yeşil kahverengi tonlarına döner.

Özellikleri: Akasya, sert ve sağlam bir ağaçtır. Esnektir ve yarılmaya karşı dirençlidir. Vurulmaya ve sürtünmeye karşı yüksek dirence sahiptir. Zor işlenir ancak farklı hava koşullarında bile dayanıklılığını korur. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkılmaz. Rendelendiğinde parlak ve düzgün bir yüzey verir, ancak yağlı yapısı nedeniyle su bazlı boyalarla zor boyanır.

Ağırlığı: Akasya’nın hava kurusunun özgül ağırlığı yaklaşık olarak 0,70-0,90 gr/cm³ arasında değişmektedir.

Kullanış Alanları

Akasya, su altı ve yer altı inşaatlarında iyi sonuçlar veren bir ağaçtır. Ayrıca araba yapımında, alet saplarında, beden eğitimi aletlerinde ve mobilyacılıkta (özellikle tornalı, oymalı ve kakmalı işlerde) kullanılmaktadır.

Availability in the Market

Akasya genellikle masif olarak satılmaktadır. Standart ölçülerde bulunmaz, genellikle gövde boyutlarına uygun olarak biçilir ve bu ölçülerle piyasaya sürülür. Ayrıca kaplama olarak da satılan akasya, farklı mobilya ve dekorasyon işlerinde kullanılmaktadır.

Bu özellikleriyle akasya, birçok alanda kullanılabilen dayanıklı ve estetik bir ağaç türüdür.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × four =