Home Natural Landscape The World's Worst-Smelling Flower Has Bloomed Years Later!

The World's Worst-Smelling Flower Has Bloomed Years Later!

30 Mayıs’ ta Çin’ in Yunnan şehrinde bulunan Xishuangbanna Tropik Botanik Bahçesinde (XTBG), 10 yılda bir gerçekleşen bir olay yaşandı. Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en kötü kokulu çiçeği olarak bilinen Ceset Çiçeği diye adlandırılan Titan ARUM (Amorphophallus titanum) çiçek açtı.

Dünyanın en kötü kokan çiçeği olan Ceset Çiçek, ayrıca dünyanın en büyük ve nadir çiçeklerinden biridir. Fotoğraf: YANG Yun

Bahçede çalışan bahçe bakımı uzmanlarından WU Fuchuan’ ın sözüne göre; Çiçeğin tohum olduğu zamandan çiçek açıncaya dek genellikle 7 ila 10 yıl arası bir süre geçmektedir. Çiçek açmaya başlamasından tamamen açılmasına dek 6-12 saat arası bir süre geçmektedir. Tamamen açıldıktan 24 saat sonra tekrar kapanır ve bu süreç uygun şartlar altında tekrar başa döner.

Öte yandan Titan Arum bitkisi sadece nadiren bulunur ve doğru şekilde yetiştirilirse çiçek açar. Hatta 1959’ da kurulan Xishuangbanna Botanik Bahçesinde bile ceset çiçeğinin çiçek açmasına ilk defa şahit olunmuş. Bu nedenle bahçeye birçok ziyaretçi bu deneyimi yaşamak, çiçeği koklamak üzere akın etti.

Bu dev çiçeğin boyu bahçede 2 metreyi bulmaktadır. Bunu gören ziyaretçiler ise çiçeğin kokusunu ve rengini çürümüş ete benzetmekteler.

Ayrıca Aroid ailesine ait Ceset Çiçek, dev bitkilerden biridir ve yerden yaklaşık 3 metreye kadar yükselebilir ve çiçeklenme zamanı önceden bilinemediği gibi az rastlanan bir durumdur. Bunu bilinen ziyaretçiler de bu fırsatı kaçırmamak için bahçeye yoğun ilgi göstermiş olmalılar.

Source:

http://english.cas.cn/newsroom/news/201706/t20170602_177710.shtml

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + four =