Home outdoor sports Yıldız Mountain Ski Center and Photos

Yıldız Mountain Ski Center and Photos

Sivas Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, ‘Sivas’ ın Yıldızı’ sloganıyla 2013 yılında hizmete sunulmuş, 2015’ ten beri de konaklama imkanıyla, yaz kış farklı kullanımlara olanak sağlamaktadır. Sivas merkeze 58 km mesafede olan ve 2552 rakıma sahip Yıldız Dağı, bu tesis ile Sivas valisi Davut Gül’ ün de dediği gibi ‘Yıldız dağı 4 Mevsim AÇIK’.

otel odasından bir görünüm

Yıldız Dağı Kayak Merkezindeki Başlıca Hizmetler

  • Teleski (Mekanik Tesisler)
  • Kayak
  • Konaklama
  • Günübirlik Tesisler
  • Buzpark
teleskiden tesis görünümü

Yaz aylarında dağcılık, trekking, yamaç paraşütü, dağ bisikleti, kampçılık, atla gezinti, uçurtma faaliyetleri ve Yıldız Gölet’ inde botla gezinti, olta balıkçılığı, tüplü dalışın yanı sıra yaz aylarında Sivas yaşamının bir parçası haline gelen piknik için çeşitli mesire alanları bulunuyor.


Kış sezonu yaklaşık olarak 5 ay sürüyor. Bu durum tesisin olanaklarını da çeşitlendiriyor. Daha yeni olmasına rağmen gerek güvenlik önlemleri ile gerek pistlerin parametlerinin uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapabilecek ölçüde olması, Yıldız Dağı’ nı, doğa severler için gezi rotalarında bir durma noktası haline getiriyor.

Sabahın ilk saatlerinde Yıldız Dağı Manzarası

Eğitimin bir parçası olarak “Sivas’ ın Yıldızları Parlıyor Projesi” kapsamında tesiste yaşları 7-17 arasında olan toplam 330 çocuk uzmanlar tarafından kayak eğitimi alıyor. Bu eğitimin mottosu ise uluslararası alanda olimpiyat şampiyonu kayakçılar yetiştirmek.

Tesisin içinde, Cumhuriyet Üniversite’ sine bağlı Türkiye’ nin 2. Yüksek İrtifa Ve Spor Bilimleri Araştırma Ve Uygulama Merkezi (YİSBAM)’ nin yer almasıyla, Yıldız Dağı sadece eğlence ya da öğrenme merkezi değil aynı zamanda araştırma odağı haline de gelebilecek bir yer.

Tesiste Bulunan Pistler ve Yatak Kapasitesi

Tesis şimdilik farklı derecelerde kullanıcılara yönelik olan 7 pistten oluşmaktadır. Ve bu kayak pistleri eğimleri, yükseklikleri, pistlerdeki kod farkı, pist çeşitliliği ve potansiyel pistleri, kar kalitesi ve karın kalış süresi ile Yıldız Dağı’ nın sloganını haklı çıkaracak gibi duruyor.

Tesisin otel ihtiyacı Sivas merkezde de hizmet veren ve oldukça tanınan otel işletmesi Buruciye Otel’ in Yıldız Dağı şubesi olan Yenihan Otel tarafından karşılanmaktadır. 110 yatak kapasiteli otelde, odalardan dağ manzarası izlenebilir, kayak takımı kiralanabilir, gece ışıklandırması ile gece de kayak yapılabilir, buz parkta buz pateni yapılabilir, saunadan, kablosuz internetten yararlanılabilir. Bir çok gruba hizmet verebilecek odalarda sıcak bir ortamda rahatlıkla dinlenilebilir.

Buzpark _ Buzpark Sorumlusu ve Tesis Buz Pateni Hocası Havva Arık

Son olarak, Yıldız Dağı Tesisi gerek yeni olması nedeniyle gerek teşvik etmek amacıyla başarılı bir fiyat-performans oranına sahip. Bu durum Yıldız Dağı’ nı, doğa sever herkesin ister hafta sonu olsun ister hafta içi isterse özel günlerde buraya gelmesi için harika bir seçenek yapıyor.

Yıldız Dağı Kayak Merkezi İletişim:

Adres:: Yakupoğlan Köyü, 58500 Yıldızeli/Sivas
Telefon Numarası: (0346) 282 60 01

Kayak Ücretleri

Kızak 5 TL (Saatlik)

Kask 5 TL Günlük

Kayak Takımı: 35TL (Günlük)

Telesiyej: 20 TL öğrenci, 30TL tam

Snowboard: 45 TL günlük

Kaynak: Yıldız Dağı Kayak Merkezi

‘Sivas’ ın Yıldızı’ Tanıtım amaçlı katalog, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ve Buruciye A.Ş. tarafından düzenlenen Yenihan Otel Müdürü Özge Acun Yıldırım

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 9 =