Inicio arquitectura Diario de Ecología ¡Las algas pueden reducir las bacterias!

¡Las algas pueden reducir las bacterias!

Cornell Üniversitesinde yayınlanan yeni araştırmaya göre,

Deniz Yosunları – kıyıya yakın yerlerde bulunan ve dünyanın en yaygın kıyı ekosistemi olan bol su altı bahçeleri – mercanlar, diğer deniz canlıları ve insanlar için bakteri zararlılarını azaltabilir.

Araştırmacı Atkinson Sürdürülebilir Gelecek Merkezi‘nin yazarı Joleah Lamb, “Deniz canlıları bakterilerle savaşacak gibi görünüyor ve bu kıyı ekosisteminin deniz organizmalarıyla ilişkili hastalıkları hafifletip azaltamayacağını değerlendiren ilk araştırmadır” diyor.

Cornell Üniversitesi ekoloji ve evrim biyolojisi profesörü ve bir Atkinson Center Üyesi olan Kıdemli Yazar Drew Harvell, Endonezya Spermonde Archipelago’daki küçük adalarda bulunan meslektaşları ile sualtı mercanlarının sağlığını inceleyen ve uluslararası bir atölye çalışıyordu. Ancak birkaç gün sonra, araştırma ekibinin tamamı dizanteri rahatsız etti ve bir bilim adamına tifo virüsü bulaştı. Harvell bu durumu, “Hem insan sağlığı hem de mercan sağlığına yönelik tehditlerin nasıl bir bağlantı kurduğunu ilk elden tecrübe ettim” dedi.

Lamb, suları test etmek için silahlanmış bir uluslararası ekiple geri döndü. Bu küçük adalarda tatlısu seyrek, yüzey toprak ince ve sadece kıyılarda deniz ortamı katı atık, kanalizasyon ve atık su kirliliği ile doludur. Genel olarak, adalar – insanlarla dolu olsa da- septik sistemler içermezler.

Deniz Yosunları İçindeki Bakteri Sayısı 3 Kat Daha Düşük!

Grup, Deniz yosunlarının bakteri düzeylerini etkileyip etkilemediğini görmek için rekreasyonal sulardaki atık su kirliliği için ABD Çevre Koruma Ajansı’nın sağlık risk düzeyleri standartları olan Enterococcus analizlerini kullandı. Kumsalların yakınındaki su örnekleri, maruz kalma düzeylerini 10 kat arttırmıştır. Ancak Lamb’ın ekibi, deniz yosunları içinde toplanan deniz suyunda Enterococcus’un üç kat daha düşük seviyelerini bulmuştur.

Harvell, “Genetik dizileme çalışması bakterilerin çeşitlerini tespit etti – hepsi de zor koşullar altında, tam olarak ne olduğunu gösterdi. Güzel okyanus suları mavi-yeşil görünüyordu, ama gerçekten tehlikeli kirlilik seviyesindeydiler”

Araştırmalar, bu ekosistemlerde bakteri yükü azalmalarına neden olan mekanizmaları ortaya çıkarmaya başlarken, bivalfler, süngerler, tunikatlar (deniz omurgasızları) gibi filtre besleyicilerine ev sahipliği yapan sağlam bir deniz yosunu ekosisteminin sudan daha fazla bakteri çıkardığını gösterdi.

Deniz yosunları ve mercan kayalıkları genellikle yaşam alanları ile bağlantılı olduğu için Lamb’s ekibi, hastalık için 8000’den fazla mercan kayası incelemiştir.

Araştırmalarda, yosunlara yakın resiflerinuzakta bulunan resiflere göre hastalık riskinin iki kat daha düşük bulundu.

“Milyonlarca insan gıda, gelir ve kültürel değer için sağlıklı mercan resiflerine güveniyor”

Harvell, Lamb ve meslektaşları, bu bulguların deniz altı ekosistemlerini korumanın anahtarı olduğuna katılıyor. Lamb, “Deniz yosunlarının küresel olarak kaybı 1990’dan bu yana her yıl yüzde 7 civarındadır” dedi. “Umarım bu araştırma deniz mahsullerinin, insan ve deniz sağlığı için küresel olarak yankılanacak ve faydaları hakkında net bir mesaj verecektir.”

“Okyanusta yaşayan birçok bitki ve hayvan için hastalıklar arttıkça, dünyadaki bölgelerde yem topluluklarına yardımcı olmak için su ürünleri yetiştiriciliği yapılmasını teşvik ediyoruz” diyen Harvell, “Amacımız ölmekte olanları ölçmek ve çözüm yolu bulmaktan vazgeçmemektir”.

DEJA UNA RESPUESTA

¡Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aqui

17 − uno =