(Harward üniversitesinin internet sitesinde yayınlanan haberden derlenmiştir.)

Her beyin yaşla değişir ve onunla birlikte zihinsel işlev de değişir. Yaşlanmanın en korkulan sonuçlarından biri hafıza kaybıdır (Bilişsel Bozukluk). Ancak bilişsel bozukluk kaçınılmaz değildir. Yaşa bağlı hafıza kaybı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek 12 yol vardır.

1. Zihinsel uyarıyı al

Doktorlar fare ve insanlarla yapılan araştırmalar sayesinde beyin aktivitelerinin sinir hücreleri arasındaki yeni bağlantıları teşvik ettiğinden şüpheleniyor ve beyinde yeni hücreler üretmek, nörolojik “esneklik” geliştirmek ve gelecekteki hücre kaybına karşı bir çelişki sağlayacak bir fonksiyonel rezerv oluşturmak için yardım ediyor olabilir.

Zihinsel olarak uyarıcı herhangi bir faaliyet beyninizi oluşturmaya yardımcı olmalıdır. Okuma, ders alma, kelime bulmacaları veya matematik problemleri gibi “zihinsel jimnastik” deneyin Çizim, boyama ve diğer el işleri gibi zihinsel çaba haricinde el becerisini gerektiren şeyleri deneyin.

2. Fiziksel egzersiz yapın

Araştırmalar, kaslarınızı kullanmanın aklımıza da yardımcı olabileceğini gösteriyor. Düzenli olarak egzersiz yapan hayvanlar, düşünmeden sorumlu beyindeki bölgeye oksijen açısından zengin kan getiren minik kan damarlarının sayısını artırır. Egzersiz aynı zamanda yeni sinir hücrelerinin gelişimini hızlandırır ve beyin hücreleri (sinapslar) arasındaki bağlantıları arttırır. Bu, daha verimli, plastik ve uyarlanabilir beyinlere yol açar ve yaşlanan hayvanlarda daha iyi bir performansa dönüşür. Egzersiz, aynı zamanda kan basıncını düşürür, kolesterol düzeylerini düzeltir, şeker hastalığına karşı savaşır ve zihinsel stresini azaltır; bunların hepsi beyne ve kalbinize yardımcı olabilir.

3. Diyetinizi geliştirin

İyi beslenme vücudunuzun yanı sıra zihninize de yardımcı olabilir. İşte bazı özellikler:

Kalorilerinizi kontrol altında tutun. Hem hayvanlarda hem de insanlarda, azaltılmış kalori alımı yaşlılıkta zihinsel düşüş riskiyle bağlantılıdır.
Doğru gıdaları ye. Bu, hayvansal kaynaklardan doymuş yağ ve kolestrol tüketiminizi kısmen hidrojenlenmiş bitkisel yağlardan trans yağ asitleri tüketiminizi azaltmak anlamına gelir.
Bs’inizi hatırla. Üç B vitamini, folik asit, B6 ve B12, yüksek seviyede bunama riskiyle bağlantılı olan homosistein seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Güçlendirilmiş hububat, diğer tahıllar ve yapraklı yeşil sebzeler B vitaminlerinin iyi kaynaklarıdır.

4. Tansiyonunuzu geliştirin

Orta yaştaki yüksek tansiyon, ileri yaşlarda bilişsel düşüş riskini artırır. Mümkün olduğunca basıncınızı düşük tutmak için yaşam tarzı değişikliğini kullanın. Yalın olun, düzenli egzersiz yapın, alkolünüzü günde iki içkiyle sınırlayın, stres azaltın ve doğru yiyin.

5. Kan şekerinizi geliştirin

Diyabet demans için önemli bir risk faktörüdür. Sağ yiyerek, düzenli olarak egzersiz yaparak ve yağsız kalarak diyabetle savaşabilirsiniz. Ancak kan şekeriniz yüksek kalıyorsa, iyi kontrol sağlamak için ilaç almanız gerekir.

6. Kolestrolünüzü geliştirin

Yüksek seviyedeki LDL (“kötü”) kolesterol demans riskini arttırır ve HDL seviyesinin düşük olması (“iyi”) kolesterolü de etkiler. Diyet, egzersiz, kilo kontrolü ve tütün kullanmaktan kaçınma, kolesterol düzeylerinizi iyileştirmeye yönelik uzun bir yol kat edecektir. Ancak daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, doktorunuza ilaç vermesini isteyin.

7. Düşük doz aspirin kullanımı

Gözlemsel çalışmalar, uzun süredir aspirin ve diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçların (NSAİİ) kullanılması demans riskini% 10-55 oranında düşürebilir. Umut verici bilgiler, ancak ön hazırlık. Uzmanlar özellikle demans için aspirin önermeye hazır değil.

8. Tütünden kaçının

Tüm biçimlerde tütün kullanmaktan kaçının.

9. Alkol Tüketimi

Aşırı içki bunama için önemli bir risk faktörüdür. Eğer alkol kullanıyorsanız maksimum, günde iki bardakla sınırlayın.

Alkolü sorumlu bir şekilde kullanırsanız, demans riskinizi azaltabilirsiniz. En az beş çalışma, düşük doz alkol ile yaşlılarda demans riskini azalttı.

10. Duygularınıza özen gösterin.

Endişeli, depresif, uykudan yoksun veya bitkin olan kişiler, bilişsel işlev testlerinde kötü bir puanlama eğilimi gösterirler. Zayıf puanlar, yaşlılık döneminde bilişsel düşüş riskinde bir artışa neden olmayabilir, ancak iyi zihinsel sağlık ve dinlendirici uyku kesinlikle önemli hedeflerdir.

11. Kafanızı koruyun

Yaşamın başında orta ila ağır kafa travmalarının yaşlılık döneminde kognitif bozukluk riskini artırdığını öğrenmek için şaşırabilirsiniz. Sarsıntılar riski 10 kat arttırır.

12. Sosyal ağlar kurun

Güçlü sosyal bağlar daha düşük kan basıncı ve daha uzun ömür beklentileri ile ilişkilendirilmiştir.

DEJA UNA RESPUESTA

¡Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aqui

15 + veinte =