Inicio especies de árboles Árbol de boj y dónde crece

Árbol de boj y dónde crece

Şimşir ağacı peyzaj mimarları için en önemli ağaçlardan birisidir.
DONDE CRECE: Karadenizin doğusundan Kastamonu ve Zonguldak’a kadar uzanan bölgede yetişir.
ESTRUCTURA: El boj es un grupo de árboles leñosos, es un árbol poroso. Sus poros son demasiado pequeños para ser vistos a simple vista. Los rayos centrales no son visibles en el boj nativo. Los anillos anuales, que son muy delgados y densos, no se separan entre sí de cierta manera. Por lo tanto, no hay un patrón de venas vivas en la sección de la vena central.
COLOR: Şimşirin iç odunu ile dış odunu arasında belirli renk farkı yoktur. Rengi açık sarı ile koyu sarı arasında değişir.
CARACTERÍSTICAS: Türkiye’de yetişen en sert ağaçlardan biridir. Çok sıkı yapılıdır. Bu iki sebepten zor işlenir. Fakat çok düzgün ve parlak yüzey verir. Bükülgendir. Zor yarılır. Basılma, vurulma, sürtünme, aşınma gibi fizik etkilere karşı büyük dayanımı gösterir. Değişik hava koşullarından az etkilenir. Kolay çürümez. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanamaz. Az çalışır, az çeker. Boyanma ve verniklenme niteliği artar.
PESO: En ağır yerli ağaçlardandır. Hava kurusunun özgül ağırlığı yaklaşık olarak 0.95 gr/cm3 tür.
USO: Küçük ölçülü fakat üstün nitelik isteyen işlerin yapımında şimşirden yararlanılır. Tornalı işlerde, müzik aletlerin küçük bölümlerinde, ders aletleri, mekik, makara, kaşık, tavla pulu, satranç taşı yapımında kullanılır. Kakmalı işlerde ve filata hazırlamada değerlendirilir.
Şimşir ağacı peyzaj mimarları için en önemli ağaçlardan birisidir.

Küçük bir ağaç olan şimşir büyük boy kereste vermez. Dal veya gövde halinde ve tartılarak, kilo ile satılır.

DEJA UNA RESPUESTA

¡Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aqui

9 + 13 =