Inicio Naturaleza y medio ambiente Contaminación ambiental Esfera de agua comestible "Ooho"

Esfera de agua comestible "Ooho"

‘Şişesiz bir hayat su küreleriyle ne rahat’ evet belki biraz tırt bir slogan oldu ancak gelecekte yanımızda sıvılar için şişe taşımaktansa OOHO’yu sıklıkla kullanabiliriz.

Tabii ne kadar dayanıklıdır ve bu su toplarını patlamadan nasıl taşıyabiliriz orası da tartışma konusu. Şimdilik tek kullanımlık paketler halinde üretilen bu ürünün tasarımcılarca ideal su hacminin 50 ila 150 mililitre arasında olduğu söyleniyor.

Su küreleri şeklindeki bu ürün; tek kullanımlık su şişelerinin yarattığı olumsuz çevresel etkilerin azaltılması amacıyla, Skipping Rocks Lab firmasıyla Londralı üç tasarım öğrencisi tarafından 2014 yılında tasarlanmış, üretim süreci daha sonra başlamıştır.

Görünüşü denizanası ya da göğüs implantına benzetilen bu ürün kahverengi algler ve kalsiyum klorür kullanılarak yaratılan çift kat jelatinli membranlardan oluşuyor. Geleneksel plastik şişelerin aksine, bitkiler ve yosunlardan oluşan bu ürün istendiği takdirde yenebiliyor, herhangi bir tadı yok ancak istendiği taktirde tat eklenebiliyor. Biyobozunur olan bu ürün 4 ile 6 hafta içinde meyve gibi biyolojik olarak parçalanabiliyor. Pet şişelere oranla 5 kat az CO₂, 9 kat az enerji ve plastikten ucuz olması ile dikkat çekiyor.

Ürün tanıtımının maraton, müzik festivali gibi büyük etkinliklerde yapılması planlanıyor.

Ürünün nasıl yapıldığını merak ediyorsanız https://www.youtube.com/watch?v=YLjzsfgk198 linkinde yer alan video yardımcı olacaktır 😉

Fuente: 1

http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/04/12/edible-water-bottle-could-put-end-plastic-packaging/

DEJA UNA RESPUESTA

¡Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aqui

14 + 8 =