Ana Sayfa Sağlık&Tedavi Virüsler Florida’da Zika Virüsü İle Savaş Devam Ediyor

Florida’da Zika Virüsü İle Savaş Devam Ediyor

Amerikanın florida eyaletinde Zika virüsüyle savaş devam ediyor. Zika virüsü tespit edilen alanlara havahan ve karadan sivri sinekleri öldürücü kimyasallar salınıyor.

Zika virüsü Nedir ?

(ZIKV), Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer ve Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Daha önce maymunlarda görülen virüs, ilk kez Nijerya’da bir insanda tespit edildi. Gebe kadınlara bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açar. Zika ile doğan bebeklerin kafaları normalden 31.5-32 santimetre daha küçük olur ve beyin fonksiyonlarında bozukluklar olur.

Zika virüsü Afrika, Amerika, Asya ve Pasifik’te yayılmış ve 2015’te Orta ve Güney Amerika’da yaşanan salgın, pandemik hâle gelmiştir.[1] Dünya Sağlık Örgütü, 2016’da 33 ülkeye yayıldığı saptanan[2] virüse karşı acil durum ilan etti. Bu virüse karşı bir aşı geliştirilebilmesi için en az 10 yıla ihtiyaç duyulduğu açıklandı.[3][4]Ayrıca doktorlar tarafından zika virüsünün cinsel yolla da bulaştığı duyuruldu.[5] Yetkililer tarafından, virüsle mücadelenin tek yolunun, sivrisineklerin ürediği durgun suları ilaçlamak ve kurutmaktan geçtiği vurgusu yapıldı.

Önceki İçerikKarlar Altında Amasra-Bartın
Sonraki İçerikEsneme, hapşırma ve seks arasındaki ilişki
Doğa ve çevre sevgisini aşılamak ve çevresel sorunlara dikkat çekmek amacıyla oluşturulmuş e-dergi platformu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

beş × 2 =

Bu site istenmeyen postaları azaltmak için Akismet'i kullanır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin .