Gıda israfını önlemede öncü konsept Sosyal Etki Merkezi Açıldı

Gıda israfını önlemede öncü konsept Sosyal Etki Merkezi Açıldı

PAYLAŞ

Gıda Kurtarma Derneği (GKTD)’nin, Gebze Ticaret Odası, Ford Otosan ve Fazla Gıda iş birliği ile hayata geçirdiği “Sosyal Etki Merkezi”nin açılışı 23 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Merkez, ‘’Gıdanı Kurtar’’ manifestosu ile ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkı yaratarak, israfın engellenmesi ile kurtarılan gıdaların, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmasını hedefliyor.

Kuruluşundan bugüne Türkiye’de gıda bankacılığı standartlarının ve kapasitesinin geliştirilmesini sağlayıcı öncü çalışmalar yürüten Gıda Kurtarma Derneği (GKTD), Ağustos 2017’den beri, Fazla Gıda iş birliğiyle yürüttüğü tüketilebilir gıdaların kurtarılması operasyonunda kurtardığı 4.000 ton gıdanın, 100’e yakın gıda bankası aracılığıyla, 325.000 ihtiyaç sahibi insana ulaşmasını sağladı. Dernek, Türkiye’nin dört bir yanındaki gıda bankalarına aktardığı bilgi ve deneyimi, Gebze Ticaret Odası, Fazla Gıda ve Ford Otosan’ın katkılarıyla hayata geçirilen “Sosyal Etki Merkezi” projesiyle Kocaeli Dilovası’nda taçlandırdı.
Berat İnci: “Ülkemiz gıda bankacılığı sistemini dünya standartlarına taşımak istiyoruz”

Sosyal Etki Merkezi’nin açılışında konuşan Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İNCİ; “Sosyal Etki Merkezi ile ülkemizdeki diğer gıda bankalarına iyi örnek oluşturarak ülkemiz gıda bankacılığı sistemini dünya standartlarına taşımak istiyoruz. Burada bunu gerçekleştirirken sadece gıda bağışını değil gıda israfını önlemeye katkı sağlayacak atık yönetimi, gıda güvenliği ve daha pek çok alanda yürüteceğimiz farkındalık çalışmaları, eğitimler ve gelir modelleri ile kaynaklarımıza sahip çıkacağımız toplumsal bilincin yaratılmasını katkı sağlayacağız.  Bizim için önemli olan bir diğer olgu ise ayni yardımın farklı konseptler ile de gerçekleştirilebileceğini göstermek Sosyal Etki Merkezimizin ülkemizin gıda bankacılığı sisteminde yükselen bir değer olması, çevresel, sosyal ve ekonomik etkisinin artarak büyümesi dileğiyle.. Teşekkür ederim.” dedi. Proje kapsamında, İstanbul Anadolu ve Kocaeli bölgesi başta olmak üzere, civar bölgelerde bulunan gıda işletmelerinden insan tüketimine uygun gıdaların toplanarak, Sosyal Etki Merkezi’ne getirilmesi ve buradan ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılması merkezin tamamlanan ilk aşamasını oluşturuyor. İhtiyaç sahibi ailelerin, market alışverişi konseptinin oluşturulduğu modern market alanında, kendilerine tanımlanan kartlara yüklü puanlar karşılığında özgürce ve ücretsiz alışveriş yapabilmeleri sağlanacak.

Bir yandan israf önlenirken, öte yandan ücretsiz bir şekilde ihtiyaç sahiplerine bağışlanacak gıda, temizlik, kırtasiye ve tekstil ürünleri, toplumun ve işletmelerin atık yönetimi konusunda farkındalığının arttırılmasını sağlayacak ve Sosyal Etki Merkezi’nde gıda israfının önlenmesine ilişkin eğitimler ve çalıştaylar yürütülerek “Ulusal Sıfır Atık Projesi’’ne destek olunacak. ulaştırılması merkezin tamamlanan ilk aşamasını oluşturuyor. İhtiyaç sahibi ailelerin, market alışverişi konseptinin oluşturulduğu modern market alanında, kendilerine tanımlanan kartlara yüklü puanlar karşılığında özgürce ve ücretsiz alışveriş yapabilmeleri sağlanacak.

 

PAYLAŞ
Önceki makaleAkgürgen Ağacı ve Özellikleri
Doğa Dergisi
Doğa ve çevre sevgisini aşılamak ve çevresel sorunlara dikkat çekmek amacıyla oluşturulmuş e-dergi platformu.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.