Ana Sayfa Doğa&Çevre Enerji Güneş Enerjisi Köyün Hayatını Değiştirdi

Güneş Enerjisi Köyün Hayatını Değiştirdi

Fas’ın Talhala köyünde kurulan güneş enerjisi sistemi, tarımsal ekonomiyi geliştirmesinin yanında yerli halkın Allah’la olan bağlantısını da kuvvetlendirdi.

Anti-Atlas Sıra dağları ve Tafraout Yolu

Fas’ın Güneyinde Anti-Atlas sıradağlarınında bulunması zor, turistler tarafından fazla ziyaret edilmeyen, doğal, kültürel ve tarihi güzelliğini korumuş bir bölgedir Tafraout.

Az sayıdaki cesaretli turistler, Badem Festivaline katılmak yada dünyada çok az yerde üretilen Argan Yağını yerinden satın almak için dolambaçlı yolları ve granit kayaları aşmak zorununda kalırlar.

Merkezi hükümet tarafından yeterli enerji olmadığı için sıklıkla kesilen elektrikler, 2016 yılında Greenpeace ekibinin güneş enerjisi sistemini kurmasıyla yeni bir boyut kazanmış durumda. Güneş panelleri sürpriz bir şekilde harika başarı sağlayarak yerel halk üzerinde büyük bir etki yarattı.

Paneller inşa edilmeden önce sıklıkla yaşanan elektrik kesintileri sulama sisteminin çalışmasını engellemekte ve Argan ağaçlarının verimi azaltmaktaydı. Sistemin çalışmasıyla beraber köydeki tarım ürünlerinin verimi ve sürekliliği arttı.

Tahala’da bulunan küçük bir gruba ise enerji sulamadan çok ruhsal olarak katkı sağladı. Sufi Müslümanların (Tasavvuf yolunda nefis mücâhedesini sürdürmekte olanlara mürîd ve mutasavvıf, bu mücâhedeyi tamamlayıp kemale ermiş olanlara sûfî denilmektedir) yoğunlukta yaşadığı Tafraout bölgesinde bir grup bulunuyor.

Bu grup içerisindekiler, güneş enerjisi sistemini ve köye sağladığı enerjiyi “Allahın bir lütufu” olarak kabul ediyorlar ve köyle Allah arasındaki bağlantıyı güçlendirdiğine inanıyorlar.

Kaynaklar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

üç + dokuz =