Dünya Bankasının yaptığı açıklamada, hava kirliliğinin küresel ekonomiye yıllık maliyetinin 5 milyar dolardan daha fazla olduğunu belirtiyor ve bu durumun gelişmekte olan dünyanın huzurunu bozan en yıkıcı maliyet olduğunun altını çiziyor.

Rapor evlerimizde kullandığımız ocaklardan, ev ısıtma sistemlerimize ve gelişen endüstriyel sanayi bölgelerinden, otomobillere kadar şehirdeki tüm alanları kapsıyor.

Rapora göre, hava kirliliğinin etkileri en çok, ekonomik kazancı dünyanın %1’ini oluşturan gelişmekte olan ülkelerde görülüyor.

Düşük ve orta gelirli bölgelerde yaşayan insanların 10’da 1i yaşadıkları yerde kötü hava koşullarına maruz kalıyor.

Problem aynı zamanda gelişmiş ülkeleri de vuruyor. Amerikada binlerde insan benzer kötü hava koşulları yüzünden ölüyor. Son yıllarda özellikle Avrupa’da gelişen diesel araba pazarıda çevre kirliliğini arttırıyor ve birçok insanın ölümüne sebep oluyor.

Raporda asıl harcamaların sağlık sorunlarıyla baş etmek için yapılan araştırmalara aktarıldığı belirtiliyor. Dünyada her yıl hava kirliliği yüzünden 3-5 milyon arasında insan hayatını kaybediyor ve bu durum devam ettiği sürece harcamaların katlanarak süreceği öngörülüyor.11

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

4 × 5 =