Ana Sayfa Mimarlık Hızlı Trenle Şanghay Havalimanı – Şehir Merkezi Yolculuğu

Hızlı Trenle Şanghay Havalimanı – Şehir Merkezi Yolculuğu

Şanghay’daki uluslararası havalimanını şehir metro hattına bağlayan manyetik tren saatte 430 km hız yapıyor.

Dünyanın en hızlı yolcu trenlerinden birisi. Şanghay’daki Pudong Uluslararası Havalimanı’ndaki yolcuları şehir metro hattına taşıyor. 30 kilometrelik bir mesafeyi yaklaşık olarak 7 dakikada tamamlıyor.

Manyetik raylı tren adıyla da bilinen manyetik MAGLEV treni raylı bir sistem üzerinde kayıyor; tekerlek sürtünmesi söz konusu olmadığı için daha fazla hız yapabiliyor.

Bu sistemin ardında basit bir bilimsel mantık yatıyor. Mıknatısta bir artı uç ile eksi uç birbirini çekerken iki artı uç (veya iki eksi uç) birbirini iter.

Manyetik kaldırma sisteminde bu itmeden yararlanılır ve elektro mıknatıslarla tren vagonları hızla ileri doğru itilir.

Tren hemen hızlanmaya başladı. Birkaç saniye içinde hız göstergesi 100, ardından 200 km’yi gösterdi. Diğer yolcuların bu hıza alışkın oldukları için başlarını telefonlarına eğip olağan davranmalarını bekliyordum. Ama onlar da çocuklar gibi heyecanlı bir halde yolculuğun tadını çıkarıyorlardı.

Hız saatte 300 km’ye ulaştığında yolcular koltuklarından kalkıp hız göstergesinin altında fotoğraf çektirmeye başladı. Pencereden görülen manzara iyice belirsizleşmişti. Vagonun içindeki hızdan kaynaklı ilginç uğultu daha da yükseldi. Bu hız insanda uçma hissi yaratıyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

sekiz − 1 =