Ana Sayfa Mimarlık İhtilaflı 13 Milyon Yapıya İmar Barışı Geliyor!

İhtilaflı 13 Milyon Yapıya İmar Barışı Geliyor!

Kaçak yapıların durumuyla ilgili Meclis’e önemli bir düzenleme geliyor. İmara aykırı binasını bildiren ve Bakan Mehmet Özhaseki’nin ifadesiyle cüzi bir miktar ödeyenlerin devletle anlaşmazlığı bitecek. Devletle ihtilaflı 13 milyon yapı “imar barışı”ndan faydalanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki düzenlemenin kesinlikle bir imar affı olmadığını söyledi. Bakan Özhaseki çalışmayı “imar barışı” olarak değerlendirdi.

Hazine arazisi üstüne yapılan kaçak yapılar ise, kesinlikle kapsamda olmayacak.

İskan sorunu olan, bahçesi, balkonu, otoparkı imara aykırılık içeren ve kat mülkiyeti problemi olan yapılar düzenleme kapsamına girecek. Bu durumdaki yapılara “yapı kayıt belgesi” verilecek.

Yapı kayıt belgesi sisteme yeni giren bir uygulama olacak. Şu ana kadar tespit edilen 13 milyon gayrımenkul sahibi bu kapsama giriyor.

26 milyonluk yapı stoğunun yüzde 60’a yakınının bu kapsamda olduğu tahmin ediliyor.

Örneğin İzmir’deki binaların yüzde 62’si, İstanbul Sarıyer’deki binaların yüzde 80’i, Üsküdar’daki binaların yüzde 75’i bu sorunu yaşıyor.

Bu yapıların sahiplerine daire yapım maliyetinin yüzde 3’ü bedelle yapı kayıt belgesi verilecek.

100 metrekarelik bir daire için 1800 lira ile 2500 lira arasında bir maliyet hesabı var.

Kat mülkiyeti almadığı için teknik olarak yıkılma riski bulunan, binadaki daire sayısının tapu kayıtlarında belirsiz olduğu binalar için yapı kayıt belgesi alınabilecek.

4 kat için ruhsat alıp 5 veya daha fazla kat çıkılan binalar kapsama girecek.

Elektrik, su, doğalgaz gibi tüm abonelikleri olmasına rağmen tapuda görünmeyen, özellikle binaların zemin altı katlarındaki daireler bu haktan yararlanacak.

Bu işlemden sağlanan gelir kentsel dönüşümde kullanılacak.

NTV Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

4 × beş =