Ana Sayfa Mimarlık Ekoloji Dergisi İklim Değişikliği Nedir?

İklim Değişikliği Nedir?

The amazing view of Havasu Falls from above the falls after a hot, long, hike through the desert.

Yaklaşık 11bin yıl önce sona eren son buzul çağından bu yana gezegenimizin iklim sistemi ve yüzey sıcaklık ortalaması yaklaşık 14 C civarında olan görece bir stabilite içindeydi. Ancak özellikle sanayi devriminden bu yana insan faaliyetleri kaynaklı seragazı salımlarının atmosferdeki birikiminden dolayı bu stabilite bozulmaya başladı ve bir anlamda gezegensel sınırlardan birisi tehdit altına girdi.

İklim değişikliği kavramı özetle gezegenimizin ortalama yüzey sıcaklıklarındaki, hava koşullarındaki (yağış rejimleri vb.) uzun dönemli değişimleri ifade ediyor.

İklim değişikliği, iklimin ortalama durumunda ve/veya değişkenliklerinde onlarca yıl ya da daha uzun süre yaşanan istatistiksel olarak anlamlı değişimler olarak da tanımlanabilir.

İklim değişikliği, gezegenimizdeki doğal iç süreçlerce olduğu kadar dış zorlayıcı faktörlerce (insan kaynaklı) de tetikleniyor. İklim değişikliği hakkında en üst bilimsel otorite kurum sayılan Hükümetlerarası iklim Değişikliği Paneli (IPCC) değerlendirme raporlarına göre, insan kaynaklı iklim değişikliği bilimsel bir gerçekliktir ve etkileri daha önce hiç görülmemiş düzeydedir. İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin en önemli belirtileri şöyle özetlenebilir:

  • Gezegenimizin binlerce yıldır stabil olan yüzey ortalama sıcaklığı 1901’den 2012’ye 0.89o C yükseldi ve artış devam ediyor.
  • Küresel yağış rejimlerinde gözlemlenen belirgin değişimler ve mevsimsel kaymalar söz konusudur.
  • Bazı canlı türlerinin olağan davranışlarında ve göç lokasyonlarında ciddi değişimler gözlemleniyor.
  • Deniz seviyelerinde 1900’lerden bu yana özellikle son on yıllarda belirgin bir yükselme kaydedildi.
  • Buzulların gezegenin çoğu bölgesinde çekildiği ve kütle kaybettiği tespit edildi; Arktik deniz buzullarının 1970’lerden bu yana azaldığı bilinmekte ve Grönland karasal buz tabakalarının da benzer şekilde azaldığı kaydediliyor.

Kaynak: Sürdürülebilirlik Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

13 − 12 =