Kaptan Fantastik: Alternatif Bir Yaşam Hikayesi

Kaptan Fantastik

Matt Ross’ un yazdığı ve yönettiği 2016 yapımı Kaptan Fantastik, özellikle de doğa severler için alternatif bir yaşam hikayesini gözler önüne seriyor. 23 Ocak 2016′ da ilk defa Sundance Film Festivali’ nde gösterilen film aynı zamanda bir çok ödüle aday oldu ve toplamda 14 ödül aldı. Bunlardan biri de Matt Ross’ un kazandığı, 2016 Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen ödülüdür.

[the_ad id=”2653″]

Film başından sonuna, hızlı yaşayan ve tüketen şehirden uzakta ABD’ nin Pasifik Kuzeybatı ormanlarında bir yaşamın portresini çiziyor. Viggo Mortensen’ in canlandırdığı Ben karakteri, altı çocuğunu doğal hayatın içinde, hem modern hem de geleneksel yöntemin bir arada olduğu farklı bir eğitim ile yetiştiriyor. Ben’ e göre, teknolojinin hayatımıza girmesiyle insan ilişkileri de bundan nasibini alıyor.

Film, Ben’ in aracılığıyla, aslında doğal sürecimizde olan ama zamanla yabancılaştığımız insan-doğa, insan-insan ilişki biçimlerini tekrar gündeme getiriyor. Başından sonuna, hem var olan eğitim sisteminin tuhaflıklarına vurgu yaparken hem de yeme içme alışkanlıklarımızın aynı insan ilişkilerindeki gibi yapaylığına dikkat çekiliyor.

[the_ad id=”2653″]

Öte yandan, filmde Ben karakterinin çocuklarıyla beraber geçirdiği değişimi de görüyoruz. Bir noktaya kadar sağlıklı ve doğal yaşam olarak sunulan Ben’ in yaşam felsefesi, filmin içinde kırılma noktasından geçiyor. Bu geçişle beraber Ben’ in eksik kaldığı bir gerçekliğe daha vurgu yapılıyor. Ne kadar işleyen bir felsefe olursa olsun bugüne kadar toplumdan uzakta yaşamış altı çocuk, sadece bire bir yaşayarak öğrenebilecekleri durumlarda kendilerini boşlukta bulurlar. Durumu içselleştirememenin verdiği sıkıntılar aileye farklı şekillerde dönüş yapıyor.

Filmin devamında ise bu dönüşlerin getirdiği çözüm Ben’ in yaşam felsefesinde boşluklar açmasıyla karşımıza çıkıyor. Bu boşluklar altı çocuğun toplumla arasındaki mesafeyi bir derece daha kısaltması ile dolduruluyor. Belki bu boşluk Ben’ in felsefesinin geri adım atması yerine toplumun bu felsefeye göre dönüşümü ile dolabilirdi. Bu noktada Ben’ in yorulmuş olması ya da baskın olmamasından da kaynaklı olarak toplum dinamiklerinin Ben’ i ve altı çocuğunu kendine doğru çektiğini görüyoruz.

Sonuç olarak, Ben’ in ve çocuklarının filmin sonunda vardıkları nokta ne kadar tartışılır olursa olsun, Kaptan Fantastik bizlere şimdiye dek en güçlü alternatif yaşam betimlemesini yapan etkileyici bir film olması ile şiddetle tavsiye edilecek filmler arasındadır.

Keyifle izlemenizi dilerim.

Kaynaklar:

http://www.imdb.com/title/tt3553976/

http://www.filimadami.com/film/96537/captain-fantastic/

https://tastedive.com/movies/like/Captain-Fantastic

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

15 + iki =