Kestane, vegan ve vejeteryan diyetlerinde yerini alan bir protein olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak Çin’den gelen küçük, istilacı bir eşek arısı İspanya’da kestane hasadını tehdit ediyor.

İspanya bilim adamları, yaban arısı popülasyonunu kontrol altında tutmak için çevreye başka bir yerli olmayan böcek salmayı düşünüyorlar.

Güney İspanya’daki Genal Vadisi’nin yoğun yeşil örtüsü altında otuz kişilik bir çiftçi olan Julio Ruiz, babası, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte tatlı kestane (castañas) topluyor.

Her yıl büyük boy kestaneyi içerecek olanları tecrübeleriyle, yaprak serpilmiş topraktan dikkatlice toplarlar…

Ancak bu yıl sadece Ruiz ailesinin 30 hektarlık çiftliğinde değil, mikro iklimi sayesinde bol kestane için ünlü 4.000 hektarlık yemyeşil Genal Vadisi’nde toplanacak çok az kestane var.

Julio “Normal üretimimizin en az% 30’unu kaybettik” diyor. “Hepsi küçük bir yaban arısının suçu. Hasar bitene kadar yanlış bir şey olduğunu söyleyemezsiniz.”

Kestane rengi yaban arısı, Dryoscomus kuriphillus katsumatsu (yerel İspanyolcada avispilla), Hasatın yıllık 10 milyon avroluk bir gelir elde ettiği Vadi’de büyük çevresel ve ekonomik zararlara neden oluyor.

Bölgesel kestane üreticileri birliği başkanı ne yazık ki başını üzgün bir şekilde sallayacak, “Endülüs’ün en büyük kestane üreticisi olabiliriz” diyor.

“Ama bu sadece savunmasız olduğumuz anlamına geliyor.”

Zararlılarla mücadeleyi denetleyen bir orman mühendisi Antonio Pulido’ya göre, avispilla, Çin’den gelen parazit bir böcek.

Tatlı Kestane

Kuzey Avrupa’nın büyük vegan ve vejeteryan pazarları nı ele geçirme hayalinde olan İspanya’nın fakir bir bölgesi şuanda büyük bir tehdit altında…

Malaga’da Endülüs Hükümeti’nin (Junta de Andalucia) bir tarım ve balıkçılık araştırma birimi olan IFAPA-Churriana’nın laboratuarlarında, Juan-Ramon Boyero Gallardo, avispilla’nın doğal avcısı Torimus sinensis’teki mikroskobuyla inceliyor…

Çinli avcı istilası, İber Yarımadası’na gelmeden önce ortaya çıktığı Japonya, İtalya ve Kuzey Amerika’da çok başarılı oldu.

Ancak, avcıyı Genal Valley’e bırakma konusunda tereddüt etmekte.

“Torimus sinensis gibi ekzotik bir tür eklenmesi sorunu, doğal ormanlık bölgelere saldırabilmesi, yerli türlere saldırabilmesi, başkalarını yerinden edebileceği ve genel biyolojik çeşitliliği değiştirebileceği” vurgulanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

dört × beş =