Ana Sayfa Doğa&Çevre Çevre Kirliliği Meksiko’da hava kirliliğini önlemek için araba kullanımının yasaklanması

Meksiko’da hava kirliliğini önlemek için araba kullanımının yasaklanması

Yeni bir çalışmaya göre, cumartesi günleri Meksiko’da (Mexico City) araç kullanımının yasaklanması hava kirletici maddelerin salınımını azaltmadı. Bilim adamlarının beklentileri, hafta sonları kısıtlayarak karbon emisyonunun %15’e kadar düşmesi yönündeydi. Fakat, şehirdeki ciddi hava kirliliği problemini ölçmek için yapılan bu çalışma* sonucunda görünür bir toplam emisyon salınımında gözle görülür bir değişim bulunamadı. Şehir sakinleri kısıtlamadan dolayı dolaylı yollardan fazladan taşıt kullandıkları için, sonuç pek de değişmedi.

Meksiko’da Hava Kirliliğinin Etkisi…

Meksiko 1992’de BM tarafından dünyanın en kirli şehri seçilmişti.** Şehirdeki kirliliği çözmek için uygulanan kısıtlamalar aslında 1989’a kadar gidiyor. Hoy No Circula adıyla bilinen program o dönemde büyük başarı getirmişti. Programda, haftanın bir günü otomobil kullanımının yasaklanması ya da lisansı bitmek üzere olan araçların pazartesi günleri trafiğe çıkamaması gibi maddeler bulunmaktaydı. Bu programın uygulanmasının ardından Meksiko bir daha dünyanın en kirli şehri seçilmedi. 2008 yılında cumartesi günleri araç kullanımına kısıtlama getirerek, havadaki nitrojen oksit ve büyük partiküllerin oranının %16 civarında azaltılacağı öngörülmüştü.

Programın amacı insanların toplu taşıma kullanmasını sağlamak olsa da, veriler gösteriyor ki insanlar gün içerisinde metroyu kullanmıyor. İnsanlar, araç kullanabilen aile üyelerinden birisinin kendilerini gidecekleri yere götürmesini sağlıyorlar veya taksi kullanıyorlar.

Meksiko Şehrinden Genel Görünüm

“Şehirde toplu taşımanın ucuz olmasına rağmen, pek tercih edilmemesinin arkasında kültürel sebepler olabilir” diyor Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Lucas Davis. “Araç sahibi olmak Meksiko’da sosyal statü ve ekonomik gücün bir göstergesi.”

C40’ın yöneticisi Mark Watts “Araç kullanımındaki kısıtlamaların yanı sıra, Meksiko toplu taşıma ve daha temiz ulaşım çözümlerine yatırım yapmalıdır” diye ekliyor. ***

Meksiko ise 2025 yılına kadar şehirde dizel arabaların yasaklanacağını duyurdu. Madrid, Atina ve Paris de dizel araçların kullanımını yasaklayacaklarına söz verdi.

guney-amerika-hava-kirliligi
Meksiko

Bir çok şehir Meksiko’nun kısıtlama yöntemini kullanmaya başladı bile. Meksika deneyiminde, diğer büyüyen şehirlerde sürüş kısıtlamasının uygulanmasını daha etkili hale getirecek dersler var mı?

Bu yazı Scientific Reports dergisinde yayınlanmıştır.

Kaynaklar:

  • http://www.bbc.com/news/science-environment-38840076http://www.nature.com/articles/srep41652
  • http://www.apnewsarchive.com/1992/New-York-London-Tokyo-Rated-Cleanest-Mexico-City-Dirtiest-of-Big-Cities/id-1109912ad92bcb9f7e24f1322cf57b8f
  • C40, küresel iklim değişikliği ile mücadele eden ve çevreyi iyileştirmek için çalışan küresel şehirler ağıdır. http://www.c40.org/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × üç =