Bu ilgi çekici film, hepimize kendimize sormamız gereken bir soru sorar: “Hayatınız daha az ile nasıl daha iyi olabilir?”

[the_ad id=”2653″]

Joshua Fields Millburn bu soruya gelmeden önce hayata dair soru sormaya ilk 2009 sonlarında başlamıştır. Bu sürecin en başında, Milburn ilk gezi planını hazırladığında içinde iki gömlek, birkaç tişört, bolca iç çamaşırı, ihtiyaç çantası, dizüstü bilgisayar, saç kurutma makinesi olan tek kişilik bir spor çantası ve üzerindeki kot pantalonu, ayakkabı ile başlamıştır. Milburn bu ekipman ile ülke çapında on aylık bir tur gerçekleştirmiştir.

2010 yılında ise Millburn, çocukluk arkadaşı Ryan Nicodemus ile birlikte iki kişilik “The Minimalists” ekibini kurmuştur. Boş zaman ya da para tassurufu için değil de daha iyi insan ilişkileri ve daha anlamlı yaşamlar için sahip olduklarımızdan vazgeçmek anlamına gelen az çoktur düşüncesini yaymak ekibin başlıca misyonu olmuştur. Bu anlayışla da ikili kısa sürede duyarlı bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Her gün milyonlarca insan ikilinin web sitesini ziyaret etmektedir. Ekip ise bu durumu kendi avantajlarına çevirip sitelerini düşünceli blog gönderileri ve podcast’lerle düzenli olarak güncellemektedir. Bunu yaparken de hayatta gerçekten önemli olan konulara nasıl odaklanılacağı konusunda insanların fikirlerine başvururlar.

[the_ad id=”2653″]

2016 yılında ise, Millburn ve Nicodemus “Minimalizm: Önemli Şeyler Hakkında Bir Belgesel” adında yeni bir filmde yer almışlardır. Film gişe hasılatlarında “yılın 1 numaralı bağımsız film belgeseli” olarak yer almıştır. 78 dakikalık filmde, Millburn ve Nicodemus’un Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdikleri gezi boyunca insanlarla yaptıkları konuşmaları, okumaları, ve insanları kucaklamalarını görmekteyiz.

Filmin ana öyküsü Millburn ve Nicodemus iken, “Minimalizm”, sadelik üzerinden hayatın anlamını arayan birçok büyüleyici insanı da içermektedir. Bu insanlardan bazıları, neden hiç mutlu olmadığımızın ve sürekli artan insan takıntısının psikolojik nedenlerini araştıran bilim insanları, başka türlü değil de hayatlarımızla uyumlu evler tasarlamamız gerektiğini savunan bir mimar, meditasyon yaparak stresle baş etmiş bir gazeteci, sırt çantasıyla dünyayı turlayan bir gezgin ve sadelik savunucusu yazarlardır.

Film oldukça ilham vericidir. Nicodemus ve Millburn’un yaşadığı trajik çocukluğa değinerek onların ayrıcalıklı bir konumdan değil de gerçek yoksulluğu yaşayıp, ona meydan okuyarak bugünkü başarılarına gelmesi ikilinin vermek istediği mesajı daha ilgi çekici yapmaktadır.

Filmi izlerseniz, şüphesiz ki birçoğumuz yatmadan önce yaptığı sosyal medya gezilerine bir son verip telefonlarını kapatacaktır. Her ne türlü olursa olsun filmin hissettircekleri inanılmaz olacaktır.

“Minimalism: A Documentary About the Important Things” belgeselini Netflix, Amazon iTunes, Google Play, Vimeo üzerinden izleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için de http://www.theminimalists.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Not: Netflix’de üyelik ilk 1 ay ücretsizdir ve istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

http://www.theminimalists.com/

https://www.netflix.com/tr-en/

http://www.treehugger.com/culture/minimalism-documentary-about-important-things.html

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

dört × dört =