Ana Sayfa Sürdürülebilirlik Organik Toprak Nedir?

Organik Toprak Nedir?

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi, toprakta organik madde daha çok yüzey katmanında bulunur. Fakat bu katta dahi oldukça düşük olup genellikle % 1 ile % 5 veya 6 arasında değişir. Mineral maddelerin hakim olduğu böyle topraklara “mineral toprak” yada “inorganik toprak” denir. Doğadaki toprakların büyük bir çoğunluğu bu karakterde olduğundan toprak denince akla hemen mineral (inorganik) toprak gelir.

Sazlık ve bataklıklarda mevcut şartlar daha fazla organik madde birikimine neden olur. Mineral topraklardaki katmanların aksine bu topraklarda tüm profilin organik madde içeriği yüksektir. Böyle topraklara “organik toprak” veya “MUCK TOPRAK” denir.

Muck topraklar, kullanılmaları, işlenmeleri ve kendilerine özgü sorunları bakımından mineral topraklardan farklıdırlar. Yeryüzünde yaygın olmamakla beraber bazı bitkiler, özellikle bazı sebzeler için çok önemlidirler. Fakat mineral topraklar, hem daha yaygın oldukları, hem daha iyi tanındıkları ve tarımsal değerleri daha yüksek olduğu için organik topraklardan daha önemlidirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

on − beş =