Doğanın en dinlendirici alanlarından birisidir ormanlar.

Kuşların sesi, ilk bahar ve yazın bitkilerin rengarenk coşkusu, sonbahardaki renk solmasıyla ormanlar rekreasyon alanlarının başını çekmektedir.

Türkiye ormanlar konusunda en zengin ülkelerden olsa da ormanlarda yapılan sporlar açısından biraz geride olduğumuzu söyleyebiliriz. Ormanların doğru kullanımı öncelikli doğru bir planlama stratejisiyle gerçekleşir. Bu planlama stratejisinin oluşturulmasında tabiki Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri görevlendirilmelidir ancak kapsamlı ve doğru bir planlama için bu yeterli olmayacaktır. Planlamada ekoloji uzmanlarından, doğa korumayla ilgili çalışan ve devlete bağlı olmayan gruplar, peyzaj mimarları, orman mühendisleri, mimarlar, biyoloji bölümü mezunları, doğa konusunda uzmanlaşmış psikiyatristler ve tabiki bölgenin ve çevrenin asıl kullanıcıları vb. birçok grup planlama partneri olarak yer almalıdır.

Ormanlarımızda yapılabilecek doğa sporları,

Kamp kurmak, Vahşi doğa hayatı gözlemi, Kuş gözlemciliği, Ağaç tırmanıcılığı, doğa yürüyüşü (trekking), macera parkı, mantar, kestane, böğürtlen, toplayıcılığı, tarihi rotaların takibi, ATV ve motokros, dağ bisikleti turları, paintball vb.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

dört × bir =