Ana Sayfa Doğa&Çevre Hayvanlar Pandaların Sayısı %17 Oranında Arttı!

Pandaların Sayısı %17 Oranında Arttı!

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nden yıllardır koruma altında olan pandalarla ilgili iyi haber geldi. Sayıları bin 800’ü aşan pandalar, ‘nesli tükenme riskiyle karşı karşı olan hayvan’ statüsünden çıkarıldı. Ancak uzmanlar yine de tehlikelere dikkat çekiyor.

Çin, özellikle son dönemde doğal ortamlarını korumak ve bölgeyi tekrar ormanlandırmak için büyük çaba sarf ediyordu. Çabalar sonuç verdi. Son 10 yılda panda nüfusu yüzde 17 arttı. Çin’de doğal ortamdaki sayıları bin 864’e ulaştı. Pandaların resmi statüsü artık hassas, yani ‘neslieslinin tükenme riski yüksek’ olan tür.

Logosu tehlikeye dikkat çekmek için panda resmi olan Doğal Hayat Koruma Vakfı da haberden memnun. ‘Hükümetlerin ve sivil toplumun birlikte verdiği çabanın doğa için büyük bir fark yaratabileceği görülmüş oldu’ diyorlar. Ancak Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin dikkat çektiği bir tehlike daha var: küresel ısınma. İklim değişikliği yüzünden pandaların ana besin kaynağı olan bambuların üçte birinin yok olma riski taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, pandaların da tekrar zarar görebileceğinden endişeli.

Pandayı, ‘kritik tehlike’ statüsünden çıkaran uzmanların güncellediği listeye bu kez 3 yeni hayvan girdi. Batı gorili, Borneo orangutanı ve Sumatra orangutanı kritik tehlikede. şempanze ve bonobo ise tehlikede olarak listelendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

dört × dört =