Ana Sayfa Doğa&Çevre Çevre Kirliliği Pekin’de Yeni Bir Uygulama: Çevre Polisi

Pekin’de Yeni Bir Uygulama: Çevre Polisi

Bilinen derecede dumanlı Pekin, özellikle hava kirliliğini azaltmak için yeni bir polis gücü oluşturdu. Pekin’in belediye başkanı Cai Qi tarafından açıklanan çevre polisi birliği şehrin büyük kirlilik sorunuyla başa çıkmak için yapılan birkaç yeni plandan biridir. Cai listesinde yer alan diğer önlemler şunları içermektedir;

-2017’de kömür kullanımını yüzde 30 azaltmak
-Çevreyi kirleten 500 fabrikayı kapatmak
-2.500 tesisi yenilemek
-300.000 eski taşıtın kullanımını durdurmak
-15 Şubat itibariyle istasyonlara daha temiz gaz ve mazot almak

Cai, cumartesi günü basına verdiği demeçte, “Bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, kışın hava kirliliği hala çok ciddi düzeydedir. Bu yüzden hükümet çevre korumasını güçlendirmeli ve 2017’de denetleme ve hesap vermeyi artırmalıdır.” dedi. “Açık havada barbeküler, çöp yakma, biyokütle yakma, yollardan gelen toz ve yönetmeliklere uymamama gibi bu fiiller aslında gevşek denetim ve uygulamada zayıf kalmış kanunun bir sonucudur. ” diye devam etti.

Aslında hava kirliliği Çin’de sürekli bir sorun iken bu durum kışın daha da kötüleşmekte ve genellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenlik sınırlarının üstüne çıkar. Bu durum, okul ve iş yerlerinin kapatılmasına, uçuş iptallerine ve sürüş yasağına neden olacak kadar kötüye gitmektedir. Öte yandan, hükümet şehir okullarının ve anaokullarının, duyuru yapılmadan bir gün önce hava temizleyicileri ile donatılabileceğini duyurdu.

2014’te yürürlüğe giren çevre kirliliği karşıtı katı yasalar bir nebze olsun problemi çözmüştü. Ancak 2016’da bu durum devam etmedi çünkü bu süreçte Çin hükümeti ekonomik büyümeye yardımcı olmak için çevreyi kirleten sanayileri destekledi.

Fotoğraf: McKay Savage

Kaynak: http://inhabitat.com/beijing-creates-new-environ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × 2 =