Ana Sayfa Fotoğraflar Prag’da Görülmesi Gereken 7 Yer!

Prag’da Görülmesi Gereken 7 Yer!

Prag, haklı olarak “bin kuleli şehir” olarak adlandırılmıştır: 1.100 yıllık silüetine göz atarken, güzel kubbeli kiliselerin ve Prag’ı birleştirmek için birleşen yüksek eski kulelerin muhteşem manzaralarıyla ödüllendirileceksiniz. dünyanın mimari mücevherlerinden. Baktığınız her yerde Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau tarzlarının güzel örnekleri şehri noktalıyor ve sağlam eski Prag Kalesi ile çarpıcı bir kontrast oluşturuyor.

Avrupa’nın en iyi korunmuş tarihi şehir merkezlerinden birine sahip olan Prag’ın keyifli Eski Kent bölgesinin dar yolları, her biri keşfedilmeyi bekleyen iyi korunmuş tarihi binalara ev sahipliği yapan muhteşem meydanlara açılır. Görülmesi gereken yerler arasında Vltava Nehri üzerindeki ünlü Charles Köprüsü, eski sinagogları ile görkemli Yahudi Mahallesi ve tabii ki şehrin birçok tarihi kilisesi sayılabilir.

1. Prag Kalesi ve Çevresi

Prag Kalesi (Fotoğraf: Kemal Onur Ozman)

Prag’ın Hradcany semtinde bulunan, bir zamanlar Bohemya krallarının evi olan Prag Kalesi (Pražský hrad), bugün Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu ve şehrin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Aslen MS 870 civarında surlarla çevrili bir kale olarak inşa edilen kale, yıllar içinde önemli ölçüde değişti ve son bin yılın önde gelen mimari tarzlarının çoğunun örneklerini içeriyor. Kale duvarları içinde, Aziz Vitus Katedrali, Aziz George Bazilikası, Barut Kulesi, Eski Kraliyet Sarayı ve Altın Yol gibi Prag’ın en popüler turistik yerleri bulunmaktadır. Dünyanın en büyük kale kompleksi olan bu uçsuz bucaksız kaleyi gezmek için hatırı sayılır bir zaman gerekir, ancak iyi harcanan zaman (özellikle ödüllendirici, eski şehir ve arka planda çok sayıda güzel kulesiyle Vltava Nehri’nin muhteşem manzarasıdır).

Öne çıkan özellikler arasında Eski Kraliyet Sarayı’nın ana salonu, mızrak dövüşü turnuvaları için kullanılabilecek kadar büyük olan Vladislav Salonu ve atlı şövalyelerin bunları kullanmasına izin verecek kadar geniş merdivenler yer alıyor. Ball Game Pavilion, Şarkı Söyleyen Fıskiyeli Kraliyet Yaz Evi ve Lion’s Court gibi bir dizi muhteşem eski binaya ev sahipliği yapan 1534 yılına dayanan Kraliyet Bahçesi’nde de vakit geçirmeyi unutmayın.

2. Charles Köprüsü

Charles Köprüsü Prag (Fotoğraf: Kemal Onur Ozman)

Avrupa’nın en tanınmış eski köprülerinden biri olan muhteşem Charles Köprüsü (Karluv Most), 621 metrelik açıklığı boyunca 32 benzersiz ilgi çekici noktaya sahiptir. 1357’de inşa edilen köprü, uzun zamandır birçok batıl inanca konu olmuştur; ilk köprü taşını 9 Temmuz’da tam olarak 05:31’de, kesin bir sayı dizisi (135797531) verdiğine inanılan inşaatçılar da dahil olmak üzere, inşa edenler de içermektedir. yapı ek güç. Daha iyi bir önlem için, St. Vitus’un mezarı ve ekinoksta batan güneş ile mükemmel bir uyum içinde inşa edildi. Köprü, özellikle birçok güzel eski heykeliyle ünlüdür. En önemlileri arasında Kutsal Roma İmparatoru IV. Charles ve ülkenin en saygın azizi olan Nepomuk John, 1683’te ortaya çıktı (daha yeni bir batıl inanç, bir dileğin yerine getirilmesi için heykelin tabanındaki levhayı ovalamayı içerir). Diğer önemli noktalar arasında Vltava Nehri’nin muhteşem manzarası ve yapının muhteşem Gotik kapıları sayılabilir. Geceleri Charles Köprüsü’nü izlemek de şiddetle tavsiye edilir (ek bir avantaj, özellikle muhteşem gün batımından sonra daha küçük kalabalıklardır).

3. Wenceslas Meydanı‘nı keşfedin

Prag’ın Yeni Şehir (Nové Mesto) bölgesinin öne çıkan bir bölgesi – şehrin zenginleştikçe genişleme ihtiyacından doğan bir bölge – Ulusal Müze ve diğer birçok mimari hazineye ev sahipliği yapan harika Wenceslas Meydanı (Václavské námestí). Adını, heykeli burada görülebilen Bohemya’nın koruyucu azizinden alan Wenceslas Meydanı, 14. yüzyılda IV. Charles döneminde bir at pazarı olarak oluşturulmuş ve o zamandan beri şehrin en önemli kamusal alanlarından biri haline gelmiş ve hala gösteriler için kullanılmaktadır. ve kutlamalar birbirine benzer.

Ayrıca meydandaki bazı pasajlardan gizli parklara ulaşabilirsiniz!

4. Clementinum ve Ulusal Kütüphane’yi ziyaret edin!

Old Town Bridge Tower’dn Klementinum Kütüphanesi ve şehrin genel görünümü (Foto: Kemal Onur Ozman)

Avrupa’daki en büyük tarihi bina koleksiyonlarından biri olan Clementinum (Klementinum), Çek Cumhuriyeti Milli Kütüphanesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu güzel Barok binalar aslen bir Cizvit Kolejinin parçasıydı ve daha sonra Cizvit kitap koleksiyonunun yanı sıra Karolinum koleksiyonunu da barındırmaya geldi. Kütüphane sonunda Cizvitler kovulduktan sonra devletin malı oldu ve Clementinum, Milli Kütüphane olarak kurulduktan kısa bir süre sonra 1782’de bir halk kütüphanesi oldu. Altı milyondan fazla kitapla Clementinum’un koleksiyonu çok büyüktür ve Çek Cumhuriyeti’nde yayınlanan her kitabın kopyalarını içerir.

Güzel tavan sanatıyla seçkin Barok Kütüphane Salonu, Prag’ın muhteşem manzarasına sahip 68 metre yüksekliğindeki Astronomik Kule ve enfes dekoruyla muhteşem Ayna Şapeli öne çıkan özelliklerdir.

İngilizce rehberli turlar mevcuttur ve yaklaşık 50 dakika sürer. Clementinum, gerçekten unutulmaz bir deneyim için caz etkinlikleri, klasik konserler ve festivaller için de bir mekan olarak kullanılıyor.

Adres: Mariánské námestí 5, 110 00 Praha 1

5. Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat

Prag’ın tarihi merkezi olan Eski Şehir (Staré Mesto), şehri keşfetmeye başlamak için en iyi yerlerden biri olan muhteşem Eski Şehir Meydanı’nı (Staromestské námestí) bulacağınız yerdir. Burada, Tyn Kilisesi ve Clementinum’un yanı sıra çok sayıda güzel eski kilisenin yanı sıra geçmişi 11. yüzyıla kadar uzanan muhteşem eski mimariyi bulacaksınız, Yahudi Mahallesi Josefov ise kuzeye kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Bir vurgu, 15. yüzyılın başlarından kalma harika Astronomik Saat’e (orloj) ev sahipliği yapan Eski Belediye Binası’dır (Staromestská radnice). Her saat, 12 Havari ve diğer figürlerin ortaya çıkması ve saat yüzü boyunca geçit töreninde geçmesiyle hayat buluyor.

Diğer Eski Belediye Binası, sanat sergileri ve sergileri, 1381’de inşa edilmiş bir şapel ve eski bir hapishane ile görkemli iç mekanına giden Gotik kapıdır. Prag’ın güzel manzarasını görmek için Eski Belediye Binası Kulesi’nin tepesine (merdiven veya asansörle) çıktığınızdan emin olun.

Adres: Staromestské námestí, 110 00 Praha 1

6. Petrín Gözetleme Kulesi’nin Tepesine Yürüyün

Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi (Foto: Kemal Onur Ozman)

Adını üzerinde bulunduğu tepeden alan 63,5 metre yüksekliğindeki Petrín Gözetleme Kulesi (Petrínská rozhledna), Prag’ın panoramik manzarasını sunan Paris’teki Eyfel Kulesi’nin biraz daha küçük bir versiyonuna benziyor.

Fransız muadilinin sadece beşte biri büyüklüğünde olmasına rağmen, kulenin yüksekliği, gerçekte olduğundan daha büyük olduğu yanılsamasını yaratıyor. 1891’de Prag Sergisi için kullanılmayan demiryolu raylarından inşa edilmiş, daha sonra 1930’larda Petrín Tepesi’ne taşınmış ve burada şehrin en önemli turistik mekanlarından biri haline gelmiştir.

Bugün ziyaretçiler, Petrín tepesinden kulenin tabanına 30 dakikalık bir tırmanış yapabilir veya yapının 299 basamağını aşmadan önce füniküler demiryolunda yavaş bir yolculuk yapabilir (ayrıca bir asansör ve bir kafe de vardır). ). Yine 1891’de inşa edilmiş eğlenceli bir eğlence olan yakındaki Mirror Maze’i ziyaret ettiğinizden emin olun.

Adres: Petrínské sady, 118 00 Praha 1

Prag’da daha fazla yeri görmek için ve unutulmaz profesyonel fotoğraflar için Prag’da portre ve aile fotoğrafçısı Kemal Onur Ozman ile iletişime geçebilirsiniz!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × 1 =