Ana Sayfa Sağlık&Tedavi Beslenme Tahıllar Neden Yağlanmaya Yol Açıyor?

Tahıllar Neden Yağlanmaya Yol Açıyor?

4Tahıllar

Kedi ya da köpeğinizi tahıl ürünleriyle beslerseniz, kilo alırlar. Tıpkı ineklerin ve tavukların buğday ya da mısırla beslenmeleri sonucu yağlanmaları gibi. İnsanlar için de durum farklı değil: Buğday, mısır, pirinç ve diğer tahılların tüketilmesi, insanlarda da yağlanmaya yol açıyor.

Anlaşılabilmesi çok zor bir durum değil. Fakat yine de bazı beslenme uzmanları, tam tahıllı besinlerin kilo verdirdiğini iddia ediyorlar. Bu düşünce doğru değil. Eldeki veriler, beyaz unlu besinlerin insanlara kilo aldırdığını, tam tahıllı ürünlerin ise beyaz unlulara kıyasla “daha az” kilo aldırdığını gösteriyor. Nasıl bir alkolik daha az bira içmekle daha az alkolik olmayacaksa, tam tahıllı besinleri tüketmeniz de fazla kilolarınızdan kurtulmanız konusunda yardımcı olmayacaktır.

3Peki tahıllar hangi yollarla yağ almanıza neden oluyor?

İştah açarlar

Tahıl tüketimi, basit bir şekilde, iştahınızın daha fazla tahıl ve şekere açılmasını sağlıyor. Fizyolojinize ters bir biçimde, daha fazla acıkıyorsunuz ve vücudunuzun ihtiyaçlarından daha fazlasını, daha fazla miktarlarda ve daha sık tüketmeye başlıyorsunuz.

Etkilerin kişiden kişiye değiştiğini de ekleyelim. Yani, bazı insanlar üzerinde tahıl tüketimi sıfır etkide bulunurken, bazı insanlarda durum daha da ciddileşebiliyor.

2Kan şekerini yükseltirler

Buğdaydan yapılan her şey kan şekerinin yükselmesine yol açar. Bu yükselmeye müteakiben, insülin salınımına bağlı olarak kan şekerinde düşüş yaşanır. Tahıl tüketiminin ardından 90-120 dakika içerisinde kan şekeri düşüşüne bağlı olarak endişe, huzursuzluk ve açlık gibi olumsuzluklarla karşılaşılır.

Dahası, yüksek kan şekerine bağlı olarak yüksek insülin tepkisiyle de karşılaşılır ve insülin direnci meydana gelebilir.

1Leptin hormonunu engellerler

Doyma hormonu olarak bilinen leptin, tahıllı yemeklerin ardından lektin tarafından bloke edilir. Fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından hayvanlarda ve insanlarda tokluk hissedilmesi gerekirken, lektin bunun önüne geçer ve daha fazla yemek yemene yol açar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

üç × 4 =