Ana Sayfa Mimarlık Ekoloji Dergisi Tundra Nedir?

Tundra Nedir?

Tundra, Kutup bölgelerinin yakınlarındaki bitki örtüsüne verilen addır. Dünyanın kuzey kutup bölgesinde bulunur ve ağaçsız çalılardan oluşan bozkır biyomlarını meydana getirir. Tundralarda bodur ağaçlar ve karayosunları denilen bitkilerden başka fazla çeşitliliğe rastlanmaz. Bu yüzden kutup çölleri olarak da adlandırılır. Bu biyomlar yılın yarısından daha fazla bir süreyi karlar altında geçirir. Yazın sıcaklık 10 °C’yi bulurken bu derece kışın -32 °C’ye kadar düşer. Var olan tundra bitkileri düşük sıcaklıktan, susuzluktan ve şiddetli rüzgârlardan toprağın ya da karın altına gizlenerek korunur.

Tundralarda bulunan hayvan türleri genellikle beyaz renktedir. Böylece etrafa renk 24 olarak adapte olduklarından diğer hayvanlara av olmaktan korunur. Ren geyiği, kurt ve ayı tundra biyomdaki hayvanlara örnek olarak verilebilir.

Tundralar Kutup bölgelerindeki İzlanda, Sibirya gibi ülkelerde hâkimdir. Bu bölgelerde en fazla yağış, yaz aylarında görülür. Toprağın altı donmuş hâlde olduğundan geniş bataklıklara rastlanır.

Kaynak: megep.meb.gov.tr / PDF

Fotoğraf: Dr. Andreas Hugentobler

Önceki İçerikEge Kış Ortası Sukuşu Sayımına Sizde Katılın!
Sonraki İçerikGermanwatch’ın Raporuna Göre İklim Değişikliği Türkiye’de 1.9 Milyar Dolar Hasar Yarattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 − 2 =

Bu site istenmeyen postaları azaltmak için Akismet'i kullanır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin .