Ana Sayfa Bilim Uzay Yolculukları XS-1 Uzay Aracı İçin Yüklenici Firmalar Belirlendi

XS-1 Uzay Aracı İçin Yüklenici Firmalar Belirlendi

Askeri Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), yeniden kullanılabilir bir askeri uzay aracı XS-1 geliştirilmesini istiyor.
Basında çıkan haberlere göre, ABD askeri Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) yakında robot XS-1 uzay aracı kuracak bir şirketle anlaşacak.

DARPA, geçen hafta Air Force Dergisi tarafından bildirilen uzay uçağını oluşturmak için nihai olarak bir şirket seçeceği seçim sürecinin son safhalarına girildiğini açıkladı.

DARPA, XS-1 programının 1. aşamasında, her biri ticari bir başlatma sağlayıcısı olan Boeing (Blue Origin ile çalışıyor), Masten Uzay Sistemleri (XCOR Havacılık Uzmanı ile birlikte çalışıyor) ve Northrop Grumman ( Virgin Galactic ile çalışıyor). [Resimlerdeki DARPA Deneysel XS-1 Uzay Düzlemi]

Bununla birlikte, Hava Kuvvetleri Dergisi raporuna göre, Faz 2 yüklenicisi mutlaka Üç Faz 1 katılımcısından seçilmeyecektir.

XS-1 askeri uzay uçağının erken DARPA resmi.

Uzay Aracının Teknik hedefleri

XS-1 uzay düzlemi, yeniden kullanılabilir bir yükseltici araç ve harcanabilir bir üst aşamadan oluşacaktır. DARPA web sitesine göre, XS-1 programının dört temel teknik hedefi vardır:

Uzaya verimli, uçak benzeri erişim sağlamak için 10 günlük bir süre içinde 10 kez uçuş sağlayabilecek.
Küçük (ve dolayısıyla ucuz) harici bir üst kademenin kullanımına izin verecek kadar hızlı uçuş.
Askeri ve ticari misyonları destekleyebilecek bir fırlatma kapasitesini göstermek için (408 ila 680 kilogram) yük miktarı.

1360kg’a kadar kapasite arttırımı gerçekleştirilebilecek.
Alana erişim maliyetini, uçuş başına en az 5 milyon dolar azaltacak.
“Gelişmiş malzemeler, kriyojenik tanklar, dayanıklı termal koruma ve modüler alt sistemler kullanılarak yapılan yapılar, üzerinden bir aracın fırlatılabilmesini, yüksek hızda uçabilmesini ve ardından hızlı bir dönüşüme ve bir sonraki yük ile başlatılmaya müsait bir duruma gelebilmesini mümkün hale getirecektir.

Yeniden kullanılabilir ve güvenilir olacak!

2020’ye kadar uçmak mı?

Her şey plana göre giderse, XS-1 şu andan birkaç yıl sonra hazır hale gelebilir.

Air Force Dergisi’nden John Tirpak geçtiğimiz haftanın hikayesinde “Downselect’ten sonra, kritik bir tasarım gözden geçirmesi 2018’de gerçekleştirilecek ve bir dizi uçuş 2020 yılına kadar yapılabilir” dedi. DARPA, “Program gereksinimlerinden biri de,” uçak benzeri “frekansla uzay operasyonları gerçekleştirerek, çok sayıda günde 10 adet suborbit veya orbita misyonu uçurmak” dedi.”

Space.com, Air Force Dergisi raporu ve XS-1 kilometre taşları için öngörülen zaman çizelgeleri hakkında DARPA Taktik Teknoloji Ofisindeki XS-1 program yöneticisi Jess Sponable ile temasa geçti.

Sponable, “Kesinlikle, ileriye doğru ilerliyoruz, ancak bir anlaşma yapılıncaya kadar asla bunu söylemiyoruz” dedi.

Airforce & Space.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

on yedi − 6 =