Ana Sayfa Doğa&Çevre Yeni Zelanda’da 145 Balina Karaya Vurdu

Yeni Zelanda’da 145 Balina Karaya Vurdu

Yeni Zelanda’nın Stewart Adası’nda 145 kılavuz balinası sahile vurmalarının ardından öldü

Hayvanlar, Mason Körfezi‘ndeki sahilde bulundular.

Yetkililer, olay yerine ulaşıldığında balinaların yarısının zaten öldüğünü, diğer yarısının da kurtulmaları zor olduğu için uyutulduğunu belirtti.

Haftasonu ayrıca, ülkenin farklı bölgelerinde 10 pigme balinası ve bir ispermeçet balinası sahile vurdu.

“Yüzdürülme ihtimali çok düşüktü…”

İki balina sürüsü, Yeni Zelanda’nın Güney Adası açıklarındaki Stewart Adası’nda birbirlerine iki kilometre mesafede bulundu.

Balinalar ilk olarak, uzak bölgede kamp yapan bir kişi tarafından fark edildi.

Koruma Yetkilisi Ren Leppens “Maalesef kalan balinaların başarılı bir şekilde yüzdürülme ihtimali çok düşüktü. Uzaklık, yakında yeterli personel bulunmaması ve balinaların kötüleşen durumları nedeniyle en insani çözüm uyutmaktı. Ama daima yine de çok üzücü bir karar” dedi.

Açıklamada Yeni Zelanda’da balinaların sahile vurma olayının yılda 85 kez kadar görüldüğü, ancak çoğu vakada sürülerin değil, tek tek balinaların sahile vurduğu belirtildi.

Balinaların neden sahile vurdukları henüz bilinmiyor. Olası nedenler ise hastalık, yön bulmada hatalar, çekilen deniz ya da bir yırtıcı tarafından kovalanmak.

Bu arada, Kuzey Adası’nın kuzey ucunda 10 pigme balinası sahile vurdu. Balinaların ikisi ölürken, sekizini denize döndürme umutları sürüyor.

Bir başka Kuzey Adası sahilinde ise, 15 metrelik bir ispermeçet balinası öldü.

Balinalar Neden Ölüyor?

Balinaların ve yunusların neden mahsur kaldığının kesin nedenleri tam olarak anlaşılmış değil. Yetkililerin açıklamasında,ölüme neden olan faktörler arasında “hastalıklar, seyrüsefer hatası, coğrafi özellikler, hızla düşen bir gelgit, bir avcı tarafından kovalanmak veya aşırı hava koşulları” sayılabilir.

Geçtiğimiz yıl, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın ucundaki Golden Bay’da, ülke tarihinin üçüncü büyük toplu balina ölüm vakası olduğu düşünülen 400 civarında pilot balina karaya vurmuştu.
En büyünün, 1918’de, yaklaşık 1.000 balinanın kendilerini Chatham Adalarında mahsur bıraktığı düşünülüyor.

 

kaynak: t24 Çevre Haberleri, Cnn international

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

on iki − on iki =