Ana Sayfa Bilim Uzay Yolculukları Yeni Zelanda’dan Uzay Aracı Fırlatıldı

Yeni Zelanda’dan Uzay Aracı Fırlatıldı

Amerikalı şirket Rocket LAB, Yeni Zelanda’dan uzay aracı fırlattı. Uzay aracı istenilen yörüngeye tam olarak yerleşmesede şirket yetkilileri tarafından önemli bir aşamanın geride bırakıldığı açıklandı.

Rocket Lab, Mahia Yarımadasındaki üssünden 17 metre uzunluğundaki Electron adlı uzay aracını uzaya fırlattığını açıkladı.

Herhangi bir medya kuruluşuna haber verilmeden gerçekleştirilen etkinliği şirket yetkilileri twitter hesabı üzerinden video ve fotoğraflarla duyurdu.

Yeni Zelanda’da ilk kez gerçekleşen uçuş, uzay taşımacılığı pazarında önemli bir adım olarak görüşüyor. Bunun nedeni ise sadece 17m uzunluğunda ve maliyetinin uzay taşımacılığı alanındaki en büyük şirketlerden birisi olan SpaceX şirketinin araçlarından çok daha uygun olması!

Şirket bu sene birkaç test uçuşu daha düşünüyor…

Şirket müdürü Peter Beck, uçuş için “Mükemmeldi” açıklamasını yaptı ve tam olarak istenilen yörüngeye ulaşmasada gelecekte Dünya’nın kargo taşımacılığı devrimi için önemli bir adım katedildiğini açıkladı.

Test aracı Electon’un uzaya ulaşmasını şirketin ilk adımı olarak belirten Beck, bu süreçten sonra ticari taşımacılık alanındaki yatırımları arttıracaklarını ve müşterileri uzaya taşıma hedefleri olduğunu açıkladı.

Neden Yeni Zelanda?

  • Şirket müdürü Peter Beck yeni zelandalı ve Yeni Zelanda hükümeti şirketi destekliyor.
  • ABD ile karşılaştırıldığında hava trafiği çok daha düşük düzeyde.
  • Yeni Zelanda aynı zamanda Dünya’nın Kuzey’den Güney’e ulaşan yörüngelerine uzay aracı fırlatmak için uygun konumda yer alıyor.

Bu Uçuş Neden Uzay Yolculuğu İçin Çok Önemli ?

Özel Uzay Yolculukları için şirketler her geçen gün yatırımlarını arttırıyor ve şimdiden yer rezervasyonu alıyorlar. Özel ticari yolculukların önce gelen şirketi SpaceX bu şirketlerden birisi.

SpaceX’in uzay araçları çok büyük ve maliyetli. Genelde NASA’nın hedeflerini takip eden, kargoları uzay istasyonuna taşıyan şirket olarak tanımlanıyor.

Rocket Lab’ın amacı çok daha küçük ölçekte ve az maliyetli roketler yapıp daha sık uzay taşımacılığı gerçekleştirmek

Electon’un boyu 17m genişliği 1.2m ve maliyeti ise sadece 5 milyon dolar!

Aynı perspektiften düşünecek olursak SpaceX firmasının Falcon roketi 70m ve 22,800kg ağırlığındaki yükü ilk yörüngeye kadar taşıyabiliyor.

Uzay Yoldulukları Ne Kadar ?

Sizde uzaya gitmeyi düşünüyorsanız, erkenden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Rocket LAB firması paylaşımlı ve küçük küp içerisindeki uçuşlar için fiyatlarını açıkladı. 77 bin ABD Doların’dan başlayan fiyatlarla sizde uzay tatiline çıkabilirsiniz!

Şuan için kesin uçuş tarihi belli olmasada yapılacak her rezervasyon şirketin piyasa değerini arttırırken uçuşların daha erken ve daha güvenli gerçekleşmesini sağlayacaktır!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × 1 =