Ana Sayfa Ağaç Türleri Akçaağaç Özellikleri ve Şurubu Hakkında Bilgiler

Akçaağaç Özellikleri ve Şurubu Hakkında Bilgiler

Türkiye’de yaklaşık 10 türü doğal olarak bulunmaktadır. Bazıları da dışarıdan getirilen süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizdeki en önemli türkleri;

  • Acer platanoides L. (Çınar Yapraklı Akçaağaç)
  • Acer monspessulanum L. (Fransız Akçaağacı)
  • Acer campestre L. (Ova Akçaağacı)
  • Acer tataricum L. ( Tatar Akçaağacı)

Çoğunluğu kışın yaprağını döken ağaç, bazıları ağaççık halindeki odunsu bitkilerdir. Adını ağır, beyaz ve sert olan odunundan alan Akçaağacın gövdeleri genç yaşlarda düzgün ve pürüzsüz, sonraları derin çatlaklı levhalar halinde parçalanmış olan kabukları vardır. Sonbaharda yedek madde olarak nişasta depo ettiklerinden sürgün uçlarından koparılınca süt çıkan türleri vardır.

Akçaağaç Fotoğrafları

Yaprak Renklenmesi

Her mevsim ayrı bir renk alan yaprakları, göz alıcı çiçek ve meyveleri ile park bahçe ağacı olarak özel bir önem taşımaktadır.

Birbiri aralarında kolayca hibrid yapabildikleri için 100’ü aşkın türü, alt türü, varyete ve formları vardır.

Kullanım Alanları & Akçaağaç Şurubu

Kaplama üretiminde aranan ağaç türlerindendir. Kuşgözü şekilli urlu kaplamaları dalgalı, benekli, damarlı görünüşü ile çok aranır. Ayrıca parke, oyuncak , kontrplak , alet sapları, müzik aletleri ve makara yapımında kullanılır.

Akçaağaç şurubu üretmek için ağırlıklı olarak üç akçaağaç türü kullanılır: yüksek şeker içeriği nedeniyle şeker akçaağaç (Acer saccharum), siyah akçaağaç (A. nigrum) ve kırmızı akçaağaç (A. rubrum), kabaca yüzde 2-5) bu türün özsuyunda.

Akçaağaç Şurubu Yapımı – Kanada 1852 (wikipedia)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × beş =