Ana Sayfa Doğa&Çevre Akıllı Kent Nedir?

Akıllı Kent Nedir?

Akıllı kent, kısaca, sürdürülebilir bir yaşam ve kentleşme için teknolojinin kentlere uygulanması olarak tanımlanabilir. Uygulanan teknolojik çözümlerden en çok vurgulananlar; su yönetimi, temiz ve yenilenebilir enerji, akıllı trafik kontrolü, e-devlet, şehir içi hareketlilik, kablosuz internet erişilebilirliği ve atık yönetimi ile ilgili çözümler olarak sayılabilir (Terzi ve Ocakçı 2017)

Kent planlamanın, akıllı kent stratejilerinin merkezinde yer alması, kentin ihtiyaç duyduğu konuların tespit edilmesi, çözüm üretilmesi beklenen her konunun (örneğin enerji, altyapı, ulaşım, bina vb.) bütünleşik bir biçimde planlanması ve organize edilmesi gerekmektedir. Burada amaç, işletme maliyetlerini azaltmak ve kenti teknolojik bir laboratuvara çevirmek olmamalı; mevcut uygulamalarda yetersiz kalınan noktalarda teknolojik yardımla kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, doğal kaynaklardan ve enerjiden tasarruf sağlanması, negatif çevresel dışsallıkların azaltılması olmalıdır…

13 Akıllı Şehir Projesi 

Hızlı kentleşme ve buna bağlı nüfus yoğunluğu ve tüketim ihtiyacındaki artışın ve bu ihtiyaçların çağın gereksinimlerine uygun olarak giderilmesi için etkin bir şehir yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Akıllı şehir kavramı, kamu ihtiyaçlarının çağın gereksinimlerine uygun olarak karşılanabilmesi amacıyla etkin bir şehir yönetimini kurmayı, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak yaşam kalitesini arttırmayı amaçlayan katılımcı ve sürdürülebilir bir kentsel gelişme vizyonudur.

Akıllı şehir sistemi; hükümet, kamu birimleri, özel sektör ve vatandaşın geniş kapsamlı bir ortaklık içerisinde olmasını öngörmekte, merkezi yönetim eliyle ekonomik rekabet ve verimliliği arttırmak amacıyla istikrarlı ve uyumlu bir ilişki kurulmasını amaçlamaktadır. Avrupa Parlamentosu’na göre Akıllı Şehir, aşağıdaki 6 özellikten en az bir ya da daha fazlasını ele alan girişimleri bulunan şehirdir:

  • Akıllı Yönetim
  • Akıllı İnsanlar
  • Akıllı Yaşam
  • Akıllı Ulaşım
  • Akıllı Ekonomi
  • Akıllı Çevre

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

9 + yirmi =