Ana Sayfa Doğa&Çevre Hayvanlar Bir Zamanlar Sık Görülen Yaban Arısı ‘Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya’

Bir Zamanlar Sık Görülen Yaban Arısı ‘Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya’

Obama yönetiminin belirtmesine göre bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu ve üst ortabatısında bulanan bir yaban arısı yok olmanın eşiğinde ve böcek ilacı ve iklim değişikliği de dahil olmak üzere birdizi tehdide karşı federal korumaya ihtiyacı var.

Balık ve Vahşi Yaşam Servisi(FWS) bugün, ‘Bombus affinis’ olarak bilinen paslı yamalı bal arısını nesli tükenmekte olan tür olarak listelediğini açıkladı. Bu durum, tarım sektörünün ve diğer sanayilerin bazı temsilcilerinin uyarıda bulundukları önemli bir ekonomik etkiye de sahip olabilir.

Amerika’daki Tükenmekte Olan Türler Eylemi(ESA) raporuna göre, bugün Amerika’nın kıta sahasındaki arı türleri ilk kez nesli tükenmek üzere olarak listelendi. Ve son 20 yılda, arazi kır çiçeği ve çok sayıda tarımsal bitkinin kritik bir polinatörü olan yaban arısı nüfusu yüzde 88 oranında düştü. Balık ve Vahşi Yaşam Servisi(FWS) listeleme kararına göre yaban arıları sadece 13 eyalette ve bir ilde bulunmaktadır. Durum bugün öylesine korkunç bir halde ki, var olan yaban arıları “yok olma tehlikesiyle karşı karşıya” ve hemen önlem alınmazsa arıların yakında “ya tamamen ya da bir kısmı” yok olacak.

Beveridge & Diamond hukuk firmasındaki nesli tükenmekte olan türlerle ilgilenen kısmın başında bulunan Parker Moore, bir yıldan uzun süre önce, yaban arısının yaşam alanının genellikle açık alanlar olduğunu söylemiş ve herhangi bir türün neslinin tükenmesinin “tarım dahil olmak üzere neredeyse enerji, kereste ve ticari ve konut geliştirme endüstrileri gibi tüm endüstrilerin” etkileneceğini eklemişti (Greenwire, 18 Eylül 2015).

Öte yandan, yaban arılarının, domates, kızılcık ve biber gibi ekonomik açıdan önemli bitkiler de dahil olmak üzere birçok bitkiyi tozlaştırdığı düşünüldüğünde sağlıklı yaban arıların nüfusunun sağlıksız olanlara göre %5 veya daha az olması ciddi anlamda sorun teşkil etmektedir. Ve Balık ve Vahşi Yaşam Servisi(FWS)’ne göre de tohumlayıcılar yani yaban arıları, doğal mekanizmanın küçük ama güçlü parçaları olup, bizi ve dünyamızı korumaktadır. Onlar olmadan, ormanlarımız, parklarımız, çayır ve fundalıklarımız ve onların desteklediği canlılar hayatta kalamaz ve ürünlerimizi sağlamak oldukça zorlaşır ve maliyetli bir tozlaşma gerektirir.

Fotoğraf: Dan Mullen
Kaynak: http://www.eenews.net/stories/1060048126

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14 − 1 =